آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

شاید شما هم افرادی را دیده باشید که از تزریق آمپول به بینی‌شان بعد از عمل زیبایی بینی حرف می‌زنند. برخی آن را بسیار مفید می‌دانند و خوابیدن ورم بینی‌شان را مدیون آن هستند و برخی دیگر از آن شکایت دارند و مشکلات فعلی بینی‌شان را بر گردن آن تزریق می‌اندازند.

در این مقاله، نگاهی به بایدها و نبایدهای تزریق آمپول به بینی می‌اندازیم، از مزیت‌ها و عوارض آن می‌گوییم و به پرسش‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارند پاسخ می‌دهیم. اگر شما هم بینی خود را تازه عمل کرده‌اید و از این ور و آن ور در مورد تزریق آمپول به بینی‌تان چیزهای جورواجور می‌شنوید، تا پایان این گفتگو با ما همراه باشید.

ماجرای تزریق آمپول به بینی بعد از عمل زیبایی بینی چیست؟

تزریق به بینی بعد از عمل زیبایی یکی از کارهایی است که در صورت صلاح‌دید جراح برای فرد انجام می‌شود. علت این تزریق، وجود تورم در بخش‌هایی از بینی است که همراه با دیگر بخش‌ها فروکش نکرده و ظاهر اصلی بینی را دستخوش تغییر کرده است.  اگر چنین شرایطی ایجاد شود، پزشک با استفاده از تزریق نوع خاصی از «استروئیدها» به نام «کورتون» تورم را به صورت موضعی کنترل می‌کند. نتیجه این می‌شود که بعد از تزریق، دیگر اثری از ورم‌های سمج، باقی نمی‌ماند.

چرا از آمپول کورتون برای کاهش تورم بینی استفاده می‌شود؟

کورتون و به طور ویژه، نوع خاصی از آن به نام «تریامسینولون» دسته‌ای از داروهای شیمیایی هستند که خاصیت «ضد التهابی بسیار قوی» دارند. وقتی این ماده به بخش‌های خاصی از بینی تزریق شود، روی بافت نرم آن تاثیر می‌گذارد و تورم را از بین می‌برد.

پزشک چه زمانی برای کاهش تورم از تزریق تریامسینولون کمک می‌گیرد؟

بعد از عمل زیبایی بینی، فرد با دو نوع تورم روبه‌رو می‌شود. نوع اول، تورمی کاملا طبیعی است که در اثر دستکاری بافت و ساختار بینی به وجود می‌آید. در حالت عادی، این تورم بعد از طی کردن دوره نقاهت یعنی حدود دو تا سه هفته، از بین می‌رود و بعد از یک سال کاملا ناپدید می‌شود. ولی دسته دومی از تورم هم وجود دارند که کارشان از یکی دو هفته می‌گذرد و حتی بعد از یکی دو سال هم از بین نمی‌روند. در این هنگام، پزشک تصمیم می‌گیرد که از تزریق آمپول برای از بین بردن این تورم سمج استفاده کند.

البته تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه زمانی برای تزریق بینی مناسب است را باید بر عهده پزشکتان بگذارید. او با توجه به شرایط ویژه شما، تجربه و دانشی که دارد بهترین زمان را برای انجام این تزریق در نظر می‌گیرد. شاید هم اصلا نیازی به این تزریق پیدا نکنید!

قضیه تزریق آمپول تریامسینولون به بینی با هدف جلوگیری از اسکار چیست؟

آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

برخی از افراد که بافت بینی ضخیمی دارند بعد از جراحی بینی در محل عمل شده، دچار اسکار اضافی می‌شوند؛ یعنی زخم‌ها به جای بهبود به شکلی ظریف و طبیعی با ایجاد بافت اضافه ترمیم می‌شوند. گاهی پزشکان برای این افراد بعد از عمل بینی از تزریق آمپول کورتون کمک می‌گیرند تا از تشکیل این بافت‌های اضافه پیشگیری کنند. به این ترتیب، افرادی با بافت بینی ضخیم و گوشتی هم می‌توانند بهترین نتیجه را از عمل بینی بگیرند.

چسب زدن یا نزدن بعد از تزریق آمپول به بینی

در این مورد باید نظر مستقیم پزشکتان را بپرسید. ولی در کل، اگر تزریق کورتون یا تریامسینولون در یکی دو ماه بعد از عمل بینی باشد، برخی از پزشک‌ها توصیه می‌کنند که از چسب بینی برای افزایش سرعت کاهش تورم به مدت یک تا دو هفته استفاده شود.

آیا بعد از تزریق آمپول به بینی، مراقبت خاصی نیاز است؟

بله. اگر پزشکتان تشخیص دهد که بینی شما به تزریق کورتون نیاز دارد، آن هم بخشی از فرایند بهبود شما پس از عمل بینی است و باید در مورد آن مراقبت‌هایی را انجام دهید تا به نتیجه مورد نظر برسید. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

  • روی محل تزریق تا 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید تا دچار ورم نشود
  • کارهایی که باعث ایجاد فشار به بینی‌تان می‌شوند را انجام ندهید؛ مواردی مثل انجام ورزش‌های سنگین؛ بلند کردن چیزهای سنگین و … .
  • قبل از مصرف خودسرانه داروهای ضد التهاب مثل «آسپیرین» حتما با پزشکتان مشورت کنید
  • از دستکاری کردن بینی‌تان خودداری کنید
  • فین نکنید!

عوارض آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

کورتون از جمله داروهای خاصی است که گاهی عوارض جانبی‌اش بیشتر از فایده‌هایش هستند. البته درگیر شدن با این مشکلات به میزان تجربه و مهارت پزشک شما در تشخیص و حتی تزریق دقیق آمپول به بینی‌تان بستگی دارد. با این وجود بهتر است نگاهی به عوارض جانبی این تزریق بیندازیم:

1- به وجود آمدن تغییرات در سطح پوست

تزریق کورتون می‌تواند تغییرات نامناسبی روی پوست بینی ایجاد کند. از این دست تغییرات می‌توانیم به «تغییر رنگ پوست»، «نازک شدن پوست بینی»، «آشکار شدن رگ‌های زیرپوستی» و … اشاره کنیم.

2- فرورفتگی در محل تزریق کورتون

اگر پزشک شما در زمینه تزریق آمپول به بینی، مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است باعث اشتباه در تزریق شود. به دنبال آن، بافت آن قسمت دچار آسیب شده و فرورفتگی‌هایی در سطح بینی به وجود می‌آیند.

3- نفوذ کورتون به بافت چربی و تحلیل بافت

این مورد هم به دلیل تزریق اشتباه به وجود می‌آید. به این ترتیب که ماده کورتون به جای تزریق در محل متورم بینی، به بافت چربی یا حتی بافت‌های سالم پوست نفوذ می‌کند و باعث تحلیل بافت در آن قسمت می‌شود.

4- کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

کورتون اگر به صورت وریدی تزریق شود یا به صورت خوراکی، آن هم با دوز بالا مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند باعث کاهش توان سیستم ایمنی بدن شود؛ اما در تزریق آمپول به بینی، دوز آن کمتر از حدی است که بتواند این مشکل را به وجود بیاورد.

5- خشک شدن و احساس سفتی در پوست

در برخی افراد، محل تزریق به بینی دچار سفتی شده و حتی روی پوست، خشک و پوسته پوسته می‌شود.

6- به وجود آمدن التهاب و خارش

با وجود آنکه کورتون با هدف کاهش تورم تزریق می‌شود برخی افراد بعد از تزریق دچار خارش، قرمزی و التهاب در محل تزریق می‌شوند. البته این عوارض برای همه افراد رخ نمی‌دهد و اگر پزشک شما مهارت و تجربه کافی را داشته باشد دچار بیشتر این دردسرها نمی‌شوید.

چه افرادی بهترین کاندیدا برای تزریق آمپول به بینی هستند؟

آمپول تریامسینولون برای ورم بینی
Closeup of charming woman having nose fillers at clinic

تزریق آمپول به بینی برای کاهش ورم پس از جراحی زیبایی بینی به افرادی توصیه می‌شود که:

  • پوست بینی ضخیمی به ویژه در قسمت نوک بینی داشته باشند
  • تورم بینی آنها به شکل یکدستی فروکش نکرده باشد
  • روند کاهش التهاب بینی‌شان بسیار کند پیش برود
  • قبلا تجربه عمل بینی داشته باشند و اسکارهایی در بینی آنها ایجاد شده باشد که روی شکل نهایی بینی تاثیر گذاشته باشد
  • طبق تشخیص پزشک، این امکان وجود دارد که بعد از عمل بینی اسکار غیرطبیعی در بینی آنها تشکیل شود و نیاز به پیشگیری وجود داشته باشد

صبر کنید و به حرف پزشکتان گوش دهید

بیشتر پزشکان و جراحان متخصص به افرادی که عمل زیبایی بینی داشته‌اند پیشنهاد می‌دهند برای تزریق کورتون عجله نکرده و به بینی‌شان اجازه دهند تا به طور طبیعی، التهاب‌ها و ورم‌ها را پشت سر بگذارد. اگر در شرایطی پزشکتان تشخیص داد که شما به این تزریق نیاز دارید خودش آن را به شما اطلاع می‌دهد. بنابراین، توصیه دوست و آشنا را کنار بگذارید و بدنتان زمان بدهید با بینی جدیدتان آشنا شود!

پاسخ به چند پرسش پر تکرار در مورد تزریق آمپول به بینی

1- چرا بعد از عمل جراحی زیبایی بینی به آن آمپول تزریق می‌کنند؟

برخی از افراد بنا به تشخیص پزشک نیاز دارند که بعد از عمل بینی در چند فاصله، تزریق بینی دریافت کنند. این تزریق باعث کاهش التهاب و ورم بینی می‌شود و برخی افراد را زودتر به نتیجه دلخواهشان در عمل زیبایی بینی می‌رساند.

2- چقدر طول می‌کشد تا بعد از تزریق به بینی، ورم آن بخوابد؟

معمولا این بازه، یک هفته طول می‌کشد و بعد از آن کم‌کم از حجم ورم بینی کاسته می‌شود.

3- آیا خانم‌های باردار می‌توانند این تزریق را دریافت کنند؟

داروی کورتون عوارض زیادی دارد. به همین دلیل، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که خانم‌های باردار این تزریق را دریافت کنند.

4- آیا تزریق به بینی، درد دارد؟

تزریق به بینی با استفاده از سرنگ «انسولین» انجام می‌شود تا فرد، کمترین درد را احساس کند. با این وجود شاید بعد از تزریق، دچار درد شوید. به همین دلیل پزشک، مقداری مسکن را برای این پیش‌آمد تجویز می‌کند.

5- آیا تورم بعد از تزریق به بینی به طور کامل از بین می‌رود؟

این موضوع، چیزی نسبی است و از یک فرد به دیگری فرق می‌کند. در کل، این احتمال وجود دارد که بینی شما حتی بعد از تزریق کورتون هم دوباره ورم کند یا حتی بر ورم قبلی آن افزوده شود! این را هم باید در نظر داشته باشید که اثر خوب یا بد تزریق آمپول به بینی تا چندین سال باقی می‌ماند.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *