تصویر تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی بعد از عمل

شاید شما هم افرادی را دیده باشید که از تزریق آمپول به بینی‌شان بعد از عمل زیبایی بینی حرف می‌زنند. برخی آن را بسیار مفید می‌دانند و خوابیدن ورم بینی‌شان را مدیون آن هستند و برخی دیگر از آن شکایت دارند و مشکلات فعلی بینی‌شان را بر گردن آن تزریق می‌اندازند. در این مقاله از وب‌سایت دکتر قارونی جراح بینی، نگاهی به بایدها و نبایدهای آمپول تریامسینولون برای ورم بینی می‌اندازیم، از مزیت‌ها و عوارض آن می‌گوییم و به پرسش‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارند پاسخ می‌دهیم. اگر شما هم بینی خود را تازه عمل کرده‌اید و در مورد تزریق آمپول به بینی‌تان چیزهایی جورواجور می‌شنوید، تا پایان این گفتگو با ما همراه باشید.

علت تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی چیست؟

تزریق به بینی بعد از عمل زیبایی یکی از کارهایی است که در صورت صلاح‌دید جراح برای فرد انجام می‌شود. علت این تزریق، وجود تورم در بخش‌هایی از بینی به شمار می‌رود که همراه با دیگر بخش‌ها فروکش نکرده و ظاهر اصلی بینی را دستخوش تغییر کرده است. اگر چنین شرایطی ایجاد شود، پزشک با استفاده از تزریق نوع خاصی از «استروئیدها» تورم را به صورت موضعی کنترل می‌کند. نتیجه این می‌شود که بعد از تزریق، دیگر اثری از ورم‌های سمج، باقی نمی‌ماند.

تصویر بینی یک مرد در حین تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

چرا از آمپول تریامسینولون برای ورم بینی استفاده می‌شود؟

شاید شما بیشتر از نام «تریامسینولون» عبارت «کورتون» را شنیده باشید و اکنون از خودتان بپرسید که آمپول تریامسینولون کورتون است؟ یا آمپول تریامسینولون ۴۰ برای چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که تریامسینولون، نوع خاصی از داروی کورتون به شمار می‌رود. این‌ها دسته‌ای از داروهای شیمیایی هستند که خاصیت ضد التهابی بسیار قوی دارند. وقتی این ماده به بخش‌های خاصی از بینی تزریق شود، روی بافت نرم آن تاثیر می‌گذارد و تورم را از بین می‌برد.

پزشک چه زمانی برای کاهش تورم از تزریق تریامسینولون کمک می‌گیرد؟

بعد از عمل بینی، فرد با دو نوع تورم روبه‌رو می‌شود. نوع اول، تورمی کاملا طبیعی است که در اثر دستکاری بافت و ساختار بینی به وجود می‌آید. در حالت عادی، این تورم بعد از طی کردن دوره نقاهت یعنی حدود دو تا سه هفته، از بین می‌رود و بعد از یک سال کاملا ناپدید می‌شود. ولی دسته دومی از تورم هم وجود دارد که کارش از یکی دو هفته می‌گذرد و حتی بعد از یکی دو سال هم از بین نمی‌رود. در این هنگام، پزشک تصمیم می‌گیرد که از تزریق آمپول برای از بین بردن این تورم سمج استفاده کند.

البته تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه زمانی برای تزریق بینی مناسب است را باید بر عهده پزشکتان بگذارید. او با توجه به شرایط ویژه شما، تجربه و دانشی که دارد بهترین زمان را برای انجام این تزریق در نظر می‌گیرد. شاید هم اصلا نیازی به این تزریق پیدا نکنید! در این زمینه، بینی‌های گوشتی و استخوانی در یک وضعیت به سر می‌برند. اگر در مورد بینی استخوانی به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید به مقاله عمل بینی استخوانی سر بزنید.

تصویر بینی یک آقا در حین تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

چگونه با تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی از ایجاد اسکار جلوگیری کنیم؟

برخی از افراد که بافت بینی ضخیمی دارند بعد از جراحی بینی در محل عمل شده، دچار اسکار اضافی می‌شوند؛ یعنی زخم‌ها به جای بهبود به شکلی ظریف و طبیعی با ایجاد بافت اضافه ترمیم می‌گردند. گاهی این موضوع با معیار زیبایی در ایران که بینی‌های بی‌نقص را زیبا می‌داند در تضاد خواهد بود. به همین دلیل، پزشکان برای این افراد بعد از عمل بینی از تزریق آمپول triamcinolone کمک می‌گیرند تا از تشکیل بافت‌های اضافه پیشگیری کنند. این موضوع باعث می‌شود تا افرادی با بافت بینی ضخیم و گوشتی هم بتوانند بهترین نتیجه را از عمل بینی بگیرند.

شیوه تزریق آمپول تریامسینولون چگونه است؟

نحوه تزریق آمپول تریامسینولون به این ترتیب است که پزشک، مقدار مشخصی از دارو را با استفاده از سرنگ با سوزن ظریف به بخش‌هایی از بافت بینی که التهاب و تورم دارد تزریق می‌کند. بعد از تزریق می‌توانید بدون هیچ مشکلی به خانه برگردید.

چسب زدن یا نزدن بعد از تزریق آمپول به بینی

در این مورد باید نظر مستقیم پزشکتان را بپرسید. ولی در کل، اگر تزریق تریامسینولون در یکی دو ماه بعد از عمل بینی باشد، برخی از پزشک‌ها توصیه می‌کنند که از چسب بینی برای افزایش سرعت کاهش تورم به مدت یک تا دو هفته استفاده شود.

عکس آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

آیا بعد از تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی، مراقبت خاصی نیاز است؟

بله. اگر پزشکتان تشخیص دهد که بینی شما به تزریق تریامسینولون نیاز دارد، آن هم بخشی از فرایند بهبود شما پس از عمل بینی است و باید در مورد آن مراقبت‌هایی را انجام دهید تا به نتیجه مورد نظر برسید. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

  • برای اینکه دچار ورم نشوید تا 48 ساعت روی محل تزریق از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • کارهایی که باعث ایجاد فشار به بینی‌تان می‌شوند را انجام ندهید؛ مواردی مثل انجام ورزش‌های سنگین؛ بلند کردن چیزهای سنگین قبل از مصرف
  • خودسرانه داروهای ضد التهاب مثل «آسپیرین» حتما با پزشکتان مشورت کنید.
  • از دستکاری کردن بینی‌تان خودداری کنید.
  • فین نکنید!

عوارض آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

تریامسینولون از جمله داروهای خاصی است که گاهی عوارض جانبی‌اش بیشتر از فایده‌هایش خواهند بود. البته درگیر شدن با این مشکلات به میزان تجربه و مهارت پزشک شما در تشخیص و حتی تزریق دقیق آمپول به بینی‌تان بستگی دارد. با این وجود، بهتر است نگاهی به عوارض آمپول تریامسینولون بیندازیم.

تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

به وجود آمدن تغییرات در سطح پوست

تزریق تریامسینولون می‌تواند تغییرات نامناسبی را روی پوست بینی ایجاد کند. از این دست تغییرات می‌توانیم به «تغییر رنگ پوست»، «نازک شدن پوست بینی»، «آشکار شدن رگ‌های زیرپوستی» اشاره کنیم.

فرورفتگی در محل تزریق تریامسینولون

اگر پزشک شما در زمینه تزریق آمپول به بینی، مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است باعث اشتباه در تزریق شود. به دنبال آن، بافت آن قسمت دچار آسیب شده و فرورفتگی‌هایی در سطح بینی به وجود می‌آیند. گاهی این اتفاق در پل بینی هم رخ می‌دهد.

نفوذ تریامسینولون به بافت چربی و تحلیل بافت

این مورد هم به دلیل تزریق اشتباه به وجود می‌آید. به این ترتیب که ماده تریامسینولون به جای تزریق در محل متورم بینی، به بافت چربی یا حتی بافت‌های سالم پوست نفوذ می‌کند و باعث تحلیل بافت در آن قسمت می‌شود.

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

تریامسینولون اگر به صورت وریدی تزریق شود یا به صورت خوراکی، آن هم با دوز بالا مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند باعث کاهش توان سیستم ایمنی بدن شود؛ اما در تزریق آمپول به بینی، دوز آن کمتر از حدی است که بتواند این مشکل را به وجود بیاورد.

خشک شدن و احساس سفتی در پوست

در برخی افراد، محل تزریق به بینی دچار سفتی شده و حتی روی پوست، خشک و پوسته پوسته می‌شود.

به وجود آمدن التهاب و خارش

با وجود آنکه تریامسینولون با هدف کاهش تورم تزریق می‌شود برخی افراد بعد از تزریق دچار خارش، قرمزی و التهاب در محل تزریق می‌شوند. البته این عوارض برای همه افراد رخ نمی‌دهد و اگر پزشک شما مهارت و تجربه کافی را داشته باشد دچار بیشتر این دردسرها نمی‌شوید. همان‌طور که می‌دانید وجود التهاب و خارش پیوسته می‌تواند زمینه را برای بازگشت پولیپ‌ها فراهم کند. می‌توانید با سر زدن به مقاله از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم؟ اطلاعات بیشتری را به دست آورید.

چه افرادی بهترین کاندید برای تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی هستند؟

تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی پس از جراحی زیبایی بینی به افرادی توصیه می‌شود که:

  • پوست بینی ضخیمی به ویژه در قسمت نوک بینی داشته باشند.
  • تورم بینی آنها به شکل یکدستی فروکش نکرده باشد.
  • روند کاهش التهاب بینی‌شان بسیار کند پیش برود.
  • قبلا تجربه عمل بینی داشته باشند و اسکارهایی در بینی آنها ایجاد شده باشد که روی شکل نهایی بینی تاثیر گذاشته باشد.
  • طبق تشخیص پزشک، این امکان وجود دارد که بعد از عمل بینی، اسکار غیرطبیعی در بینی آنها تشکیل شود و نیاز به پیشگیری وجود داشته باشد.

صبر کنید و به حرف پزشکتان گوش دهید

بیشتر پزشکان و جراحان متخصص به افرادی که عمل زیبایی بینی داشته‌اند پیشنهاد می‌دهند برای تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی عجله نکرده و به بینی‌شان اجازه دهند تا به طور طبیعی، التهاب‌ها و ورم‌ها را پشت سر بگذارد. اگر در شرایطی پزشکتان تشخیص داد که شما به این تزریق نیاز دارید خودش آن را به شما اطلاع می‌دهد. بنابراین، توصیه دوست و آشنا را کنار بگذارید و به بدنتان زمان بدهید با بینی جدیدتان آشنا شود!

پاسخ به چند پرسش پر تکرار در مورد تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی

چرا بعد از عمل جراحی زیبایی بینی به آن آمپول تزریق می‌کنند؟

برخی از افراد بنا به تشخیص پزشک نیاز دارند که بعد از عمل بینی در چند فاصله، تزریق بینی را دریافت کنند. این تزریق باعث کاهش التهاب و ورم بینی می‌شود و برخی افراد را زودتر به نتیجه دلخواهشان در عمل زیبایی بینی می‌رساند.

چقدر طول می‌کشد تا بعد از تزریق به بینی، ورم آن بخوابد؟

معمولا این بازه، یک هفته طول می‌کشد و بعد از آن کم‌کم از حجم ورم بینی کاسته می‌شود.

آیا خانم‌های باردار می‌توانند این تزریق را دریافت کنند؟

داروی تریامسینولون عوارض زیادی دارد. به همین دلیل، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که خانم‌های باردار این تزریق را انجام دهند.

آیا تزریق به بینی، درد دارد؟

تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی با استفاده از سرنگ «انسولین» انجام می‌شود تا فرد، کمترین درد را احساس کند. با این وجود شاید بعد از تزریق، دچار درد شوید. به همین دلیل پزشک، مقداری مسکن را برای این پیش‌آمد تجویز می‌کند.

آیا تورم بعد از تزریق به بینی به طور کامل از بین می‌رود؟

این موضوع، چیزی نسبی است و از یک فرد به دیگری فرق می‌کند. در کل، این احتمال وجود دارد که بینی شما حتی بعد از تزریق تریامسینولون هم دوباره ورم کند یا حتی بر ورم قبلی آن افزوده شود! این را هم باید در نظر داشته باشید که اثر خوب یا بد تزریق آمپول تریامسینولون برای ورم بینی تا چندین سال باقی می‌ماند.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *