معیار های زیبایی جهانی

مرد و زن ندارد؛ زیبا بودن خواسته‌ای درونی و همیشگی است. هر کسی با هر ظاهر و اعتقادی دوست دارد زیباتر گردد. همین موضوع باعث می‌شود که افراد مختلف به سراغ جراحی‌های مختلف مانند عمل بینی بروند. در واقع، تمایل افراد برای اینکه بفهمند از نظر دیگران چگونه دیده می‌شوند، مفهومی به نام «معیار زیبایی در ایران» را به وجود آورده است؛ اما آیا این معیارها می‌توانند عیار درونی انسان‌ها را هم به نمایش بگذارند؟ اصلا داشتن چه چهره‌، اندام یا مویی می‌تواند از نظر دیگران زیبا باشد؟ در این مقاله از وب‌سایت دکتر قارونی، معیارهای زیبایی جهانی صورت، تناسب اندام و موها را با هم بررسی می‌کنیم، به دنبال عیار واقعی زیبایی می‌گردیم و در انتها هم به پُرتکرارترین پرسش‌های شما در مورد استانداردهای زیبایی پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

معیارهای زیبایی در ایران

اگر بخواهیم پای معیارهای زیبایی را پیش بکشیم، قبل از هر چیز باید به فرهنگ یک ملت، نوع نگاه مردم به زیبایی و حتی ویژگی‌های نژادی اشاره کنیم؛ مثلا نمی‌توان معیارهای زیبای شناسی کشورهای آفریقایی را برای ایرانی‌ها در نظر گرفت. ولی با این وجود، چند اصل کلی زیبایی وجود دارند که از آن با نام معیارهای زیبایی در جهان یاد می‌شود. در ادامه، مهم‌ترین معیارهای زیبایی در ایران و جهان را به شما معرفی می‌کنیم.

وجود تقارن در اعضای صورت

هیچ انسانی را نمی‌توان پیدا کرد که تمام اعضای صورتش با هم قرینه باشند؛ حتی جراحی‌های زیبایی مانند عمل بینی هم از پس انجام این قرینگی 100 درصدی برنمی‌آیند. با این حال، افرادی که بیشترین میزان تقارن را در اعضای صورتشان دارند به صورت ناخودآگاه از بقیه زیباتر به نظر می‌رسند. این مورد می‌تواند به عنوان اولین معیار زیبایی در ایران شناخته شود.

وجود تناسب در عرض صورت

مهم‌ترین معیار زیبایی زنان در ایران، وجود تناسب در عرض چهره انسان است. به این ترتیب که اگر عرض صورت را به پنج قسمت تقسیم کنیم باید عرض هر قسمت به اندازه یکی از چشم‌های فرد باشد.

وجود تقارن در اعضای صورت یکی از معیارهای زیبایی در ایران

تناسب عرض لب و دهان

وجود تناسب در اندازه لب و دهان از دیگر معیارهای زیبایی است. لب‌ها باید با دیگر اعضای چهره تناسب داشته باشند؛ یعنی نه بسیار کوچک و نه بسیار بزرگ جلوه کنند. معیار کلی که در این زمینه وجود دارد، از چشم‌ها برای یافتن این هماهنگی کمک می‌گیرد. به این ترتیب که از دو گوشه لب‌ها خطی صاف و البته فرضی تا گوشه چشم فرد ترسیم می‌شود. در نهایت اگر فاصله بین دو گوشه لب به اندازه فاصله بین دو گوشه چشم باشد، لب‌ها در این چهره تناسب دارند.

وجود تناسب در سه فاصله طلایی

از دیگر معیار زیبایی در ایران، یکسان بودن تقسیم صورت به سه قسمت و هم اندازه بودن آنها است. به این ترتیب که باید فاصله خط رویش مو تا ابرو، فاصله ابرو تا انتهای بینی و فاصله انتهای بینی تا چانه به یک اندازه باشند.

تناسب چانه با دیگر اعضای صورت

چانه یکی از مهم‌ترین معیارهای زیبایی چهره است که حتی به عنوان معیار زیبایی مردان در ایران هم محسوب می‌شود. برای آنکه بتوانیم تناسب آن را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا باید مانند مثال قبل، صورت را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم. در سومین قسمت که شامل فاصله انتهای بینی تا چانه است، یک تناسب دیگر هم وجود دارد. به این ترتیب که فاصله انتهای بینی تا خط میان لب‌ها باید یک سوم فاصله خط میانی لب تا انتهای چانه باشد.

نسبت‌های زیبایی لب‌ها

به طور کلی، لب‌ بالایی باید از لب پایینی کمی نازک‌تر باشد. در مقابل اما از نظر برجستگی، لب بالا باید از لب پایینی اندکی برجسته‌تر به نظر برسد. وجود فرورفتگی آشکار بالای لب که در برخی افسانه‌ها آن را جای انگشت فرشته روی لب نوزاد می‌دانند نیز تاثیر بالایی بر زیبایی لب‌ها دارد. خوشبختانه، امروزه زیباتر کردن لب‌هایی که از این معیار پیروی نمی‌کنند و روی روان فرد هم تاثیر منفی می‌گذارند با انجام جراحی‌های ساده امکان‌پذیر است.

معیار زیبایی لب ها

معیار زیبایی در چشم‌ها

در معیار زیبایی در ایران، باید بتوان از گوشه داخلی چشم تا نوک ابتدای ابرو یک خط صاف کشید. قسمت انتهایی ابرو هم باید در یک خط اریب با گوشه انتهایی چشم باشد.

معیار زیبایی چشم ها

پوست سالم و شاداب

پوست، بستری است که تمام بخش‌های چهره مثل یک پازل درون آن جای می‌گیرند؛ درست مثل پس‌زمینه یک نقاشی زیبا. بنابراین، سالم، روشن و یکدست بودن رنگ پوست صورت نقشی بسیار مهم را روی زیبایی تمام بخش‌های چهره می‌گذارد. داشتن گونه‌هایی سرخ، پوستی شفاف و سفید رنگ یکی از معیارهای زیبایی قدیمی در جهان به شمار می‌رود که هنوز هم بر قوت خود باقی است.

معیارهای زیبایی در موها

داشتن موهایی پُرپشت یکی از معیارهای زیبایی در ایران برای خانم‌ها و آقایان است. با این تفاوت که بیشتر خانم‌ها دوست دارند موهایشان در کنار پُرپشتی، بلند هم باشد. به نمایش گذاشتن موهایی سالم، یکدست و خوشرنگ، مهم‌ترین تکه از پازل زیبایی بشر است.

استاندارد زیبایی بینی؛ اصلی ترین معیار زیبایی در ایران

بینی، بخشی بسیار مهم از چهره را تشکیل می‌دهد. تناسب نداشتن همین یک بخش، می‌تواند به تنهایی، زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، پزشک در مواردی بعد از جراحی زیبایی بینی برای برطرف کردن تورم‌هایی که زمینه را برای عدم تقارن در بینی به وجود می‌آورند از آمپول تریامسینولون استفاده می‌کند. معیارهای زیبایی بینی را می‌توان در تناسب موارد زیر خلاصه کرد:

  • پل بینی
  • نوک بینی
  • اندازه بینی
  • پره‌های بینی

نگاهی جزئی‌تر به معیار زیبایی بینی در ایران

اندازه بینی باید در فاصله دو خطی که از گوشه ابرو تا نوک بینی کشیده می‌شود، جای گرفته و نباید به هیچ وجه دچار شکستگی شود. پره‌های بینی باید کوچک و کمی به سمت بالا کشیده شده باشند. پل بینی هم باید کمی فرورفته یا صاف و یکدست باشد. هرگونه فرورفتگی بیش از اندازه یا وجود قوز بینی، می‌تواند روی زیبایی این بخش مهم از چهره که در شمار معیار زیبایی در ایران است، تاثیر منفی بگذارد.

همچنین نوک بینی هم باید کوچک و کمی نسبت به لب‌ها سربالا باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه تزریق به بینی و نوک آن، مقاله آمپول تریامسینولون استوناید را مطالعه کنید.

آیا معیاری برای زیبایی پل بینی هم وجود دارد؟

بله. البته استاندارد زیبایی پل بینی با توجه به کشورهای مختلف متفاوت است. مثلا در ایران، بینی‌هایی با پل صاف، بدون ناهمواری و با داشتن ارتفاعی متناسب به عنوان معیار زیبایی در نظر گرفته می‌شوند.

چطور بهترین نتیجه را از عمل زیبایی بینی بگیریم؟

اگر احساس می‌کنید که بینی شما با معیار زیبایی در ایران همخوانی ندارد یا در کنار مشکلات زیبایی با چالش‌های تنفسی هم درگیر هستید می‌توانید با مراجعه به یک جراح با تجربه و آگاه به معیارهای زیبایی، خودتان را به آن زیبایی ذهنی که دارید نزدیک‌تر کنید. اگر به فکر جراحی بینی خود هستید پیشنهاد می‌کنیم به مقاله آزمایش های قبل عمل بینی هم سر بزنید.

معیارهای زیبایی جهانی در تناسب اندام

معیار زیبایی در ایران در تناسب اندام حتی برای پزشکان و متخصصان زیبایی هم در هاله‌ای از ابهام است؛ زیرا در کنار تاثیر فرهنگ جامعه، نظر شخصی افراد هم در این زمینه تفاوت‌های زیادی را نشان می‌دهد. مثلا برخی از خانم‌ها دوست دارند مقدار کمی چربی اضافه در بخش شکم، ران و باسن داشته باشند. در نقطه مقابل، برخی از آقایان دوست دارند که شکمی بدون چربی و عضلاتی سفت و محکم را به نمایش بگذارند.

در این میان شاید بتوان دو نقطه مشترک جهانی را در مورد تناسب اندام پیدا کرد و آن هم در مورد قد و لاغری است. در حالت کلی، داشتن قد بلند و اندامی لاغر اما متناسب و زیبا معیاری جهانی در این زمینه به شمار می‌رود. البته بیشتر خانم‌ها دوست دارند قدشان کمی از آقایان کوتاه‌تر باشد؛ زیرا این مقدار اختلاف قد می‌تواند آن‌ها را ظریف‌تر و جوان‌تر نشان دهد.

آیا زیبایی معیاری دارد؟

شاید تا حدودی بتوان پاسخی مثبت به این پرسش داد. ما انسان‌ها در کنار هم زندگی می‌کنیم و وجود زیبایی نسبی در چهره و اندام به ما اعتماد به نفسی برای آشکار کردن افکار و توانایی‌هایمان می‌دهد. صد البته که نمی‌توان خط‌کش به دست به دنبال افرادی گشت که تمام ملاک‌های زیبایی جهانی را با هم دارند؛ ولی داشتن جسمی سالم، اندامی متناسب، پوستی شفاف، موهایی پُرپشت و چهره‌ای دلنشین می‌تواند معیاری ابتدایی از زیبایی افراد را تشکیل دهد.

سخن پایانی در زمینه معیارهای زیبایی در ایران

خواندن و نوشتن در مورد معیار زیبایی در ایران نباید ما را به این فکر بیندازد که به اندازه کافی برای دوست داشتن و دوست داشته شدن زیبا نیستیم. چه بسیار انسان‌های پری‌چهره‌ای که سیرتی زشت داشتند و چه بسیار انسان‌های معمولی که به دلیل سیرت زیبایشان محبوب دیگران بودند و در نظر آنها از صد پری هم بیشتر می‌درخشیدند.

البته که زیبا بودن و زیباتر به نظر رسیدن حق شما است؛ ولی این کار را فقط برای خودتان و نه به خاطر نظر یا باور دیگران انجام دهید. تنها در این صورت است که حس شیرین رضایت از جسمی که به شما هدیه داده شده در قلبتان آشکار می‌شود.

سوالات متداول معیار زیبایی در ایران

آیا معیارهای زیبایی خانم‌ها و آقایان با هم فرق دارند؟

در حالت کلی، معیار زیبایی در ایران، همین موارد را تشکیل می‌دهد. با این تفاوت مهم که در مورد مردها همه‌چیز از نظر اندازه و ساختار، بزرگ‌تر است.

آیا جراحی‌های زیبایی می‌توانند تمام این معیارهای زیبایی در ایران را به وجود آوردند؟

خیر. جراحی‌های زیبایی هم محدودیت‌هایی دارند. چون جسم شما، تکنولوژی، ابزارها و تکنیک‌های جراحی زیبایی فقط تا بخش‌هایی می‌توانند شما را به این معیارها نزدیک کنند. یادتان باشد که زیاده‌روی در عمل‌های جراحی زیبایی می‌تواند به یک وسواس فکری خطرناک تبدیل شود.

چه کسانی این معیارهای استاندارد جهانی را تعیین می‌کنند؟

پیدا کردن یک موسسه ثابت که کارش تعیین این معیارهای زیبایی باشد کار ساده‌ای نیست. ولی در حالت کلی، موسسه‌هایی مانند: «سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO)»، «صنعت مد و فشن»، «سینما و تلویزیون» و «صنعت آرایش و بهداشت» در این کار نقش دارند.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

2 دیدگاه ها

  • معیار زیبایی در ایران همزمان با جهان در حال تغییر است. در حقیقت، اصلی‌ترین معیار زیبایی چه در ایران و چه در جهان، فکر و احساسی است که شما راجع به خودتان دارید. اگر با مشکلات بینی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید یا شکل ظاهری بینی‌تان شما را آزار می‌دهد نیازی نیست که به دنبال معیارهای زیبایی مختلف بگردید. تنها کافی است پزشک قابل اعتماد، با تجربه و معتبری مثل دکتر علی قارونی را پیدا کرده و مسئولیت جراحی بینی‌تان را به او بسپارید. بعد از آن، نتیجه عمل را به شکلی معقول با معیار زیبایی درونی‌تان بسنجید و یک نفس راحت بکشید. چون شما همیشه زیبا هستید. همچنین برای درک بهتر و تکمیل مطالبی که در مورد بینی گفتیم می‌توانید به مقاله‌های پل بینی کجاست و از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم هم سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *