عمل بینی

می‌خواهید یک نفس راحت بکشید؟ فرم بینی‌تان را دوست ندارید؟ عمل بینی یکی از بهترین و کارآمدترین راه‌ها برای رسیدن به زیبایی بیشتر و زندگی سالم‌تر است. البته که در حال حاضر، جراحی بینی به قدری فراگیر شده است که تقریبا اکثریت افراد بر این باورند که بین‌های عمل کرده جذابیت بیشتری دارند. در واقع بسیاری بدون اینکه واقعا نیازی به رینوپلاستی داشته باشند، تنها به دنبال این هستند که با این کار، اعتماد بنفس خود را افزایش دهند.

به طور کلی، جراحی بینی برای بسیاری از افراد تغییر بزرگی در سرنوشتشان ایجاد می‌کند؛ زیرا سروکله زدن با مشکلات بینی‌شان در تمام سال‌ها، تاثیر خوبی بر اعتماد به نفسشان نداشته و با این جراحی می‌توانند تنها در عرض چند ساعت، تمامی آن دغدغه‌ها را کنار گذاشته و یک چهره جدید داشته باشند.

در این مقاله، می‌خواهیم هر آنچه که شما باید در مورد عمل بینی و این جراحی زیبایی بدانید را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات متفاوتی را در اختیارتان بگذاریم. پس اگر شما هم از مشکلات تنفسی رنج می‌برید و یا می‌خواهید با جراحی زیبایی بینی، دستی به سروگوش اعتماد بنفستان بکشید تا پایان با ما همراه باشید.

عمل بینی چیست؟ (rhinoplasty)

عمل زیبایی بینی که با نام رینوپلاستی (rhinoplasty) و در ادبیات عامیانه‌تر با نام Nose job نیز شناخته می‌شود، جراحی است که با اهداف متفاوتی مانند تغییر شکل ظاهری بینی، بهبود تنفس و یا حتی ترکیب این دو نیز انجام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های جراحی بینی با دیگر جراحی‌هایی که در بدن انجام می‌شوند، این است که بینی با وجود وسعت و ابعاد کوچکی که در مقایسه با دیگر اعضای بدن دارد، ساختار پیچیده‌تری نیز دارد؛ به همین دلیل، تجربه، تخصص و مهارت پزشک شما ، تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه عمل خواهد داشت. همچنین این موضوع می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کوتاه شدن دوره نقاهت و بهبود شما نیز داشته باشد.

اهداف جراحی بینی

همان‌طور که در قسمت قبلی اشاره کردیم، عمل بینی، نوعی جراحی پزشکی است که با هدف بهبود شکل و ظاهر بینی انجام می‌شود. در این جراحی، بافت‌های بینی، شکل‌دهی و اصلاح می‌شوند تا به نتیجه‌ای زیبا و تعادل‌بخش برسیم. برای این کار نیز، شکل گوشه‌ها، ارتفاع، زاویه و انحراف بینی مورد بررسی قرار گرفته و با ایجاد تغییراتی، تلاش می‌شود تا درنهایت شکل دلخواه ایجاد شود. بدیهی است که به منظور انجام درست این کارها و رسیدن به تمامی این نتایج، جراح باید تخصص و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد.

ازنظر علمی جراحی زیبایی بینی می‌تواند به دو دلیل عمده انجام شود: سلامت و زیبایی‌شناسی. بحث سلامت در این جراحی عموما زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد که فرد از برخی اختلالات نرمال در بینی مانند انحراف، تورم، گرفتگی، انسداد و زوال بافت‌های بینی رنج برده و به دنبال کاهش آن‌هاست. البته در حال حاضر، بخش قابل توجهی از جراحی بینی برای اهداف زیبایی‌شناسی انجام می‌شوند.

در ادامه تمامی 3 دلیلی که افراد تصمیم می‌گیرند تا بینی خود را جراحی کنند را بررسی خواهیم کرد:

1. رفع ایرادات ظاهری

قوز، بزرگ و کج بودن و عدم تقارن از بزرگ‌ترین دلایلی است که افراد تصمیم می‌گیرند برای انجام عمل بینی اقدام کنند؛ این جراحی، می‌تواند تا حد زیادی ایرادات ظاهری را برطرف کرده و آن چیزی که بیمار به دنبال آن است را برایش ایجاد کند.

اهداف جراحی بینی

2. برطرف کردن مشکلات عملکردی

مشکلات تنفسی نیز از مواردی هستند که در اثر آن‌ها افراد برای درمان یا جراحی بینی اقدام می‌کنند. مشکلاتی مانند تنگی نفس، گرفتگی و سوت کشیدن بینی، چسبندگی پس از جراحی، کوچک بودن پره، آلرژی و حساسیت، انسداد ، وجود لخته‌های خونی و… از جمله مواردی هستند که برای درمان و برطرف کردن آن‌ها باید به یک متخصص و جراح بینی مراجعه کرد.

3. رفع مشکلات عملکردی و ظاهری

گاها برخی از بیماران داوطلب برای عمل زیبایی بینی، ایرادات ظاهری و مشکلات عملکردی را به صورت هم‌زمان دارند؛ در این حالت، عموما هر دو جنبه برای جراحی در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان مثال، انحراف بینی با مشکل تنفسی و قوس بینی به صورت هم‌زمان وجود دارند که قطعا در نظر گرفتن همه این موارد و جراحی برای رفع آن‌ها، سخت‌تر از یک جراحی تک‌بعدی به منظور برطرف کردن یک هدف خواهد بود.

مدت زمان انجام جراحی زیبایی بینی چقدر است؟

در حالت کلی، زمان جراحی بینی به میزان پیچیدگی و سختی، به نوع جراحی و فرم نهایی بینی بستگی دارد. در نتیجه این عمل ممکن است بین 30 دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد.

حالت طبیعی عمل جراحی زیبایی بینی، حدود یک 1 ساعت و 30 دقیقه الی 3 ساعت است؛ البته که روش جراح نیز در این مدت زمان تاثیر خواهد داشت. در نتیجه اگر جراحی بینی شما پیچیده بوده و به تغییرات جزئی در استخوان‌های بینی نیاز داشته باشد، ممکن است انجام عمل زمان بیشتری به طول انجامد.

انواع تکنیک های عمل بینی

جراحی بینی، روش‌های متفاوتی برای انجام دارد که به صورت کلی، در دو دسته باز و بسته، قرار می‌گیرند. در ادامه این روش‌ها و مزایا و معایب آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1. روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته، برش‌های بینی از داخل ایجاد می‌شوند؛ برای این کار، باید ابتدا مقدار بسیار کمی از پوست بینی از اسکلت آن جدا شده تا بتوان تغییرات موردنیاز را بر روی بینی اعمال کرد.

با توجه به اینکه در اجرای این روش، پزشک نسبت به ساختار بینی دید کاملی ندارد، ایجاد تغییرات بسیار زیاد، تقریبا غیرممکن خواهد بود. درنتیجه این تکنیک، عموما در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بینی به تغییرات جزئی و محدود نیاز داشته باشد.

تکنیک ها و روش ها

 • مزایای تکنیک جراحی بینی بسته

مهم‌ترین مزیت این روش، مدت‌زمان کوتاه عمل است؛ البته که دومین مزیت آن را می‌توان زخم و التهاب کمتر به علت طریقه انجام آن دانست.

 • معایب تکنیک بسته

برای انجام این نوع عمل به مهارت بسیار زیادی نیاز است که همین مورد می‌تواند نشان دهنده سخت بودن جراحی باشد. همچنین این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که این عمل تنها برای تغییرات محدود مناسب است و به همین دلیل کاربرد آن‌چنان گسترده‌ای ندارد.

2. تکنیک جراحی بینی باز

در این روش، علاوه بر اینکه جراح باید در داخل بینی برش‌هایی ایجاد کند، باید در ناحیه کلوملا یا همان پوست میان حفره‌های بینی نیز برش‌های را به وجود آورد. این برش‌ها به پزشک امکان می‌دهند که بتواند پوست بینی را بالا برده و با وجود دید مستقیم جهت اعمال تغییرات، اقدامات لازم را انجام دهد.

 • مزایا

تکنیک جراحی بینی باز امکان مانور بیشتر را برای پزشک به ارمغان آورده و به او اجازه می‌دهد که بتواند عملیات و تغییرات بیشتری ایجاد کند. همچنین امکان ایجاد تغییرات گسترده‌تر سبب می‌شود، پزشک بتواند بینی شخص را با راحتی و دسترسی بیشتری جراحی کرده و تغییرات مورد انتظار را ایجاد کند.

 • معایب

همان‌طور که گفتیم، عمل بینی به روش بسته، زخم و التهاب کمتری به دنبال دارد؛ در مقابل در تکنیک باز، زخم و تورم بسیار بیشتر بوده و به همین سبب دوره نقاهت نیز در پروسه زمانی طولانی‌تری طی خواهد شد.

انوع مدل های بینی و روش جراحی آن‌ها

نکته مهم و قابل توجه دیگری که پیش از انجام عمل بینی باید در نظر داشته باشید، نوع بینی شماست. به طور کلی، بینی هر فرد با شخص دیگر متفاوت است و در نتیجه هر کدام روش مربوط به خود را دارند که در نهایت بتوان به نتیجه بهتر و جذاب‌تری رسید.

انواع مدل های دماغ

1. بینی گوشتی

پیش از بررسی عمل بینی گوشتی، خوب است یک دید جزئی نسبت به این شکل بینی و ظاهر آن پیدا کنیم. دماغ های گوشتی به صورت عمده غضروف ضعیف‌تر و ساختار ضخیم‌تری دارند. به همین دلیل، عمل این بینی‌ها به مراتب­ سخت‌تر بوده و به تجربه­، مهارت و تخصص بیشتری نیاز دارد.

بسیار پیش می‌آید که در این نوع جراحی، پیوند غضروف نیاز می‌شود تا به این ترتیب، جراح متخصص بتواند ساختار و اسکلت بینی را کاملا مستحکم و مقاوم کند.

می‌خواهید بدانید که آیا ساختار بینی شما در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد یا خیر؟

 •  پهن و گرد بودن نوک بینی
 • کم بودن بافت و ضعیف بودن غضروف بینی گوشتی از نظر اسکلتی و ساختمانی
 • ضخیم بودن پوست بینی گوشتی؛ همچنین در زیر پوست آن، غدد چربی فعال وجود دارد.

2. بینی استخوانی

به جرات می‌توان گفت که بیش از نیمی از کسانی که قصد انجام جراحی زیبایی دارند، بینی‌های قوزدار داشته و به دنبال برداشتن آن‌ها هستند. به طورکلی، قوز بینی یکی از نشانه‌های اصلی داشتن یک بینی از نوع استخوانی به شمار می‌آید.

در حالت عادی، قوز بر روی پل بینی قرار گرفته و ظاهر آن قسمت را برجسته می‌کند. همچنین این بینی‌ها غضروف مستحکم‌تر و پوست نازک‌تری نیز دارند. برخی از مهم‌ترین و تکراری‌ترین این ویژگی‌ها که باعث می‌شوند فرد به عمل بینی استخوانی اقدام کند، عبارتند از:

 • وجود یک قوز ر روی پل بینی
 • ساده‌تر بودن دوران نقاهت و کبودی و التهاب کمتر
 • نازک بودن پوست بینی و مستحکم‌تر بودن غضروف‌ها

شکل استخوانی بینی

مراقبت های لازم قبل از جراحی بینی

این عمل نیز مانند بسیاری از جراحی‌ها، پیش از انجام، باید مراقبت‌هایی از سمت بیمار انجام گیرد که در نهایت به نتیجه درست ختم شود. برای همین هم خوب است پیش از جراحی، با این نکات آشنایی داشته باشید:

 1. گرفتن عکس از بینی
 2. انجام آزمایش‌های موردنیاز
 3. توجه به توصیه‌های روز عمل
 4. بررسی سابقه بیماری خاص
 5. انتخاب متخصص و جراح باتجربه
 6. اجتناب از مصرف الکل و دخانیات
 7. عدم استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

مراقبت‌ها و کارهایی که باید بعد از جراحی بینی انجام شود، به‌شدت حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار گیرند؛ زیرا در طول دوره نقاهت، بینی شخص بسیار حساس بوده و نباید هر فعالیتی را بدون اطلاع قبلی و مشورت با پزشک خود انجام دهد.

 1. استفاده از چسب بینی
 2. مراقبت از کبودی و التهاب‌های ایجاد شده
 3. خودداری و اجتناب از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های بسیار سنگین
 4. خودداری از مصرف و خوردن غذاهای سفت و خوراکی‌های ممنوعه (در این مورد به توصیه پزشک عمل کنید)
 5. برداشتن آتل بعد از عمل (پس از گذشت یک هفته باید برای کشیدن بخیه‌ها و برداشتن آتل به پزشک مراجعه کنید)

عوارض عمل بینی

می‌دانیم که جراحی بینی نیز مانند همه جراحی‌های درمانی و زیبایی، یک سری عوارض و خطرات را با خود در پی دارد که فرد باید پیش از انجام عمل و اقدام برای آن، با آن‌ها آشنایی داشته باشد و اطلاعات لازم را نیز کسب کند.

عوارض عمل زیبایی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خونریزی: معمولاً در طول چند روز اول پس از جراحی این موضوع اتفاق می‌افتد، اما در موارد نادری ممکن است بیشتر هم طول بکشد.
 2. تغییر حس: پس از جراحی، ممکن است در حس و حرکت بینی شما تغییر ایجاد شود که عموما در چند هفته ابتدایی برطرف می‌شوند.
 3. عفونت: عفونت ناشی از جراحی بینی، نادر است؛ اما اگر بهداشت را رعایت نکرده و نکات پس از عمل را نیز انجام نداده باشید، احتمال بروز آن بالا می‌رود.
 4. علائم تنفسی: برخی از بیماران، ممکن است پس از عمل بینی، علائم تنفسی مانند سرفه، عطسه، خشکی بینی و گاهی اوقات احساس خفگی داشته باشند.
 5. درد، تورم و کبودی: بعد از جراحی زیبایی بینی، از لحاظ ظاهری ممکن است درد، کبودی و تورم در ناحیه بینی و صورت شما رخ دهد که معمولاً در طول مدت چند روز تا چند هفته بهبود پیدا می‌کند.

به یاد داشته باشید که عدم توجه به مراقبت‌های ویژه از بینی پس از جراحی بینی و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک، می‌تواند به افزایش احتمال بروز عوارض منجر شود.

سخن پایانی

لازم به ذکر است که تمامی این عوارض برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد و در برخی موارد، امکان دارد که عوارض بیشتری رخ دهد. بهترین راه برای کاهش ریسک عوارض عمل بینی، انتخاب جراح بینی باتجربه به همراه مهارت بالا و رعایت دقیق نکات پس از عمل است.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *