پل بینی چیست

پل بینی چیست؟ چه نقشی در بینی بازی می‌کند؟ چه اختلال‌هایی به سراغ آن می‌آیند؟ چطور می‌توان آن را ترمیم یا درمان کرد؟ چه ارتباطی بین Nose bridge و زیبایی بینی وجود دارد یا اصلا پل بینی کجاست؟ در این مقاله از وب‌سایت دکتر قارونی جراح بینی، پاسخ تمام پرسش‌های بالا را به اضافه چندین و چند نکته دیگر در مورد جراحی قسمت فوقانی بینی می‌خوانید. تا پایان این گفتگو با ما همراه باشید.پل بینی کجاست؟

«پُل بینی» که به آن «Nose bridge» یا «Nasal bridge» هم می‌گویند بخشی است که نوک بینی را به صورت متصل می‌کند. می‌توانید در تصویر، جای دقیق این پُل را تماشا کنید. ریشه بینی، شکل‌های مختلفی دارد و در حالت طبیعی هیچ نیازی به دستکاری یا جراحی آن نیست. فقط در دو صورت، پزشک تصمیم به جراحی پُل یا ریشه بینی شما می‌گیرد:

  1. مشکل تنفسی در اثر فرم نامناسب قسمت فوقانی بینی داشته باشید
  2. ظاهر این پل، اثر منفی روی زیبایی چهره شما بگذارد

پل بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

انواع پل یا ریشه بینی کدامند؟

قسمت فوقانی بینی، نقش مهمی در شکل کلی بینی ما دارد. شکل این پل در نژادهای مختلف با هم فرق می‌کند. البته به جز نژاد، موارد دیگری هم می‌توانند روی شکل این قسمت از بینی تاثیر مستقیم بگذارند که کمی بعد برایتان توضیح می‌دهیم؛ ولی در کل، انواع پُل‌های بینی در حالت طبیعی به شرح زیر هستند.

پُل بینی افتاده

این پُل در نهایت «بینی افتاده» یا «Hooked Nose» را تشکیل می‌دهد. بینی‌های افتاده، شیبی به سمت جلو و پایین دارند. در بیشتر موارد وقتی از روبه‌رو به این نوع از بینی‌ها نگاه می‌کنیم متوجه آن قسمت افتاده نمی‌شویم ولی تصویر چهره از نیم‌رخ، میزان این افتادگی را نمایش می‌دهد.

تصویر پُل بینی افتاده

پل بینی بزرگ

پل یا ریشه بینی بزرگ یکی از علت‌های ایجاد «Large Nose» یا بینی بزرگ است. در این نوع از بینی‌ها، اندازه بینی از حالت معمولی بزرگ‌تر است و حجم بیشتری از صورت را به خود اختصاص می‌دهد.

تصویر پل بینی بزرگ به همراه کولیس برای اندازه گیری
پل بینی کوچک

در برخی از افراد، اندازه پل در بینی، کوچکتر از حد معمول است که به آن «Small bridge nose» می‌گویند. این کوچک بودن اگر تا اندازه‌ مشخصی باشد در نظر برخی زیبا است. ولی اگر از حد معمول کوچکتر باشد می‌تواند روی موزون بودن اعضای صورت تاثیر منفی بگذارد.

تصویر پل بینی کوچک
پل بینی صاف

به این نوع پل در بینی که خط‌های مستقیم، بدون شیب و روبه جلو دارد «Straight Nose bridge» یا پل بینی صاف گفته می‌‌شود. بینی‌هایی با پل صاف، نقش مهمی در تعادل و تناسب چهره دارند.

پل بینی برجسته

برجستگی قسمت فوقانی بینی در این نوع از بینی‌ها که به آنها «Roman Nose» هم گفته می‌شود نه آنقدر زیاد و نه آنقدر کم است. برخی این نوع از بینی را بخشی از جذابیت چهره به حساب می‌آورند و برخی دیگر برای صاف کردن آن لحظه شماری می‌کنند.

پل بینی برجسته که شبیه بینی استخوانی است

پل بینی خمیده

پل یا ریشه بینی خمیده یا «Aquiline Nose» با انحنای کم یا زیاد در قسمت بالای بینی، تفاوت خود را از دیگر انواع بینی نشان می‌دهد.

تصویر پل بینی خمیده از روبرو، چپ و راست

پل بینی پهن

در بینی‌هایی با پل پهن، اندازه بینی بیش از حد بزرگ به نظر می‌رسد و فاصله بین دو چشم از هم بیشتر می‌شود. عمل پل بینی پهن با توجه به وجود این چالش در بینی به یک جراح با تجربه نیاز دارد.

تصویر پل بینی خمیده یک مرد
پل بینی فرورفته

تصویر بالا، عکس فرورفتگی پل بینی را به شما نشان می‌دهد. در بینی‌هایی با پل فرورفته، اندازه پل، بسیار کوچک است و روی زیبایی چهره فرد تاثیر منفی باقی می‌گذارد. توجه کنید که این تقسیم‌بندی‌ها کلی هستند و در هر انسانی می‌توان ترکیبی از این موارد را هم پیدا کرد.

پل بینی فرورفته

دلایل ایجاد اختلال در ریشه بینی چیست؟

حالا که می‌دانیم پل بینی کجاست و چه چالش‌هایی در آن به وجود می‌آید باید به دنبال ریشه این اختلال‌ها بگردیم. اختلال در قسمت فوقانی بینی و ایجاد شکل‌های گوناگون آن به دو دلیل اصلی «طبیعی» و «غیر طبیعی» ایجاد می‌شوند.

دلایل ایجاد اختلال در ریشه بینی چیست

دلیل‌های طبیعی شامل:

وراثت

وجود شکل خاصی از قسمت فوقانی بینی در یک خانواده، چیزی کاملا طبیعی است.

مبتلا بودن به سندروم x شکننده

این اختلال ژنتیکی که چیزی شبیه به «اوتیسم» است در کنار عوارض دیگری که برای فرد به دنبال دارد باعث می‌شود تا فرد با پل یا ریشه بینی پهن به دنیا بیاید.

مبتلا بودن به سندروم جنین الکلی

در این بیماری ژنتیکی که در اثر مصرف الکل در دوران بارداری به وجود می‌آید فرد با پل فرورفته متولد می‌شود. این مورد یکی از مهم‌ترین دلیل‌های فرورفتگی پل در بینی ناشی از اختلالات ژنتیکی است.

مبتلا بودن به  سندروم داون

افرادی که با بیماری «سندروم داون» به دنیا می‌آیند دچار نقص‌های مختلفی در بینی و صورت خود هستند.

مبتلا بودن به بیماری سیفلیس

«سیفلیس» نوعی بیماری عفونی است که از مادر به جنین منتقل می‌شود. نوزادی که چنین بیماری داشته باشد در صورت زنده ماندن با مشکلات زیادی درگیر خواهد بود که ساختار ناموزون پل در بینی یکی از آنها است.

دلیل‌های غیرطبیعی شامل:

تصادف یا ضربه به بینی

تصادف یا وارد شدن هر ضربه محکمی به بینی این پتانسیل را دارد که روی ساختار پل بینی تاثیر بگذارد. به ویژه افرادی که ورزش‌‌های حرفه‌ای مثل «بسکتبال»، «والیبال»، «فوتبال»، «هنرهای رزمی» و … را دنبال می‌کنند بیشتر با چالش آسیب قسمت فوقانی بینی روبه‌رو هستند.

عوارض بعد از جراحی زیبایی بینی

برخی از افراد با هدف پیروی از معیار زیبایی در ایران به شکلی افراطی به عمل بینی مشغول می‌شوند و حتی بارها این کار را انجام می‌دهند. گاهی بعد از عمل زیبایی بینی یا ترمیمی، ساختار پل یا ریشه بینی دچار مشکل می‌شود. این موضوع می‌تواند فرو ریختگی، کج شدن و … در قسمت فوقانی بینی را به دنبال داشته باشد.

سبک زندگی

مصرف برخی از شکل‌های مواد مخدر می‌تواند باعث آسیب به پل در بینی شود.

چه رابطه‌ای بین پل بینی و غضروف کج وجود دارد؟

قسمت فوقانی بینی، فقط از جنس غضروف یا استخوان نیست. این بخش از بینی ترکیبی از غضروف، استخوان و بافت‌های نرم را در کنار هم دارد. با این وجود، غضروف‌ها بخشی اصلی از ساختار پل در بینی را تشکیل می‌دهند و در به وجود آمدن شکل نهایی و حتی استحکام آن نقش مهمی را بازی می‌کنند. تعادل و هماهنگی بین این غضروف‌ها و دیگر عناصر تشکیل‌دهنده بینی، موضوع اصلی ماجرا است. اگر غضروف‌ها به نحوی کج شوند انواعی از انحراف‌ها، افتادگی‌ها یا دیگر اختلالات را در این ناحیه ایجاد می‌کنند.

آیا پل یا ریشه بینی بعد از رینوپلاستی دچار ورم می‌شود؟

یکی از عوارض طبیعی رینوپلاستی، ورم پل بینی بعد از عمل است. ورم اولیه به دلیل تغییرهایی که جراح در طول عمل روی بینی ایجاد می‌کند به وجود می‌آید. این ورم، بیشترین تاثیر خود را در روزهای اولیه پس از جراحی به نمایش می‌گذارد. ورم ثانویه به دلیل جمع شدن مایعات در بین بافت‌ها ایجاد می‌شود و می‌تواند تا چند ماه پس از عمل هم باقی بماند. اگر هنوز در حال تحقیق در مورد عمل بینی هستید پیشنهاد می‌کنیم به مقاله آزمایش های قبل عمل بینی هم سر بزنید.

آیا پل یا ریشه بینی بعد از رینوپلاستی دچار ورم می‌شود؟

خم شدن غضروف تیغه‌ی بینی چه ارتباطی به ریشه بینی دارد؟

تیغه بینی، بخشی از ریشه بینی است. به همین دلیل، انحراف تیغه بینی روی شکل نهایی قسمت فوقانی بینی تاثیر مستقیمی می‌گذارد. اگر تیغه بینی دچار انحراف شود، معمولا بینی به یک طرف خمیده به نظر می‌رسد. حتی ممکن است مشکلات تنفسی را هم به بار بیاورد. این انحراف می‌تواند دلیل‌های مختلفی مثل «عوامل ژنتیکی»، «برخی بیماری‌ها»، «ضربه»، «عوارض بعد از عمل زیبایی بینی» و … داشته باشد.

رینوپلاستی عمل بینی با پل پهن چطور انجام می‌شود؟

جراحی پل بینی پهن با هدف اصلاح شکل ظاهری و به وجود آوردن تناسب بین اعضای صورت انجام می‌گیرد. در این نوع عمل بینی، پزشک ابتدا دلیل پهن بودن پل در بینی را تشخیص می‌دهد تا بتواند بهترین روش را برای اصلاح این موضوع پیدا کند. این روش‌های اصلاحی می‌توانند مواردی همچون «جابه‌جایی استخوان‌های پل دماغ و کاهش ارتفاع آن»، «باریک کردن استخوان بینی» و غیره باشند.

پزشک چطور وجود اشکال در ریشه بینی را تشخیص می‌دهد؟

پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ابتدا چند سوال در مورد سابقه پزشکی خانوادگی شما می‌پرسد، سپس وضعیت قسمت فوقانی بینی را بررسی می‌کند. در این بین شاید نیاز به گرفتن عکس «سی تی اسکن» و «ام آر آی» برای بررسی دقیق‌تر ساختار بینی پیدا کنید. برخی پزشکان برای مطمئن شدن از علت این اشکال از شما می‌خواهد که آزمایش کروموزومی انجام دهید تا به این وسیله ناهنجاری‌های ژنتیکی را هم بررسی کند.

درمان پل یا ریشه بینی به چه شکلی انجام می‌شود؟

درمان اصلاحی قسمت فوقانی بینی به دو شکل انجام می‌شود:

روش ایمپلنت

روش «ایمپلنت» در جراحی قسمت فوقانی بینی یکی از تکنیک‌هایی است که از آن برای اصلاح شکل و ساختار ریشه بینی استفاده می‌شود. در این روش، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی از مواد ایمپلنت که بیشتر از جنس «سیلیکون»، «پلی ‌تترا فلوئوروا اتیلن (PTFE)» و … هستند برای افزایش حجم و اندازه در بینی‌هایی که دچار فرورفتگی ریشه بینی شده‌اند استفاده می‌کند.

روش استئوتومی

«استئوتومی» یکی از تکنیک‌های جراحی بینی است که از آن برای اصلاح شکل، اندازه و ساختار قسمت فوقانی بینی استفاده می‌شود. در این نوع جراحی، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی با دستی باز می‌تواند ساختار استخوانی و غضروفی ریشه بینی را بسته به نیازی که بیمار دارد اصلاح کند. در جراحی استئوتومی، مهارت جراح، حرف اول را در به دست آوردن نتیجه دلخواه می‌زند.

شکستگی پل بینی چیست؟

معمولا شکستگی پل بینی به دلیل ضربه‌هایی که به صورت وارد می‌شوند به وجود می‌آیند این شکستگی می‌تواند شامل شکستگی در استخوان، غضروف و آسیب دیدگی بافت‌ها باشد. علائم شکستگی ریشه بینی شامل درد، تورم، خونریزی و مشکلات تنفسی هستند. درمان این شکستگی با توجه به نوع و شدت آن می‌تواند در مطب یا در موارد شدیدتر توسط جراحی بینی انجام شود. پس از این کار پزشک از گچ بینی برای حفظ ساختار ترمیم شده استفاده می‌کند.

شکستگی پل بینی چیست؟

منظور از کاشت پل بینی چیست؟

کاشت پل یا ریشه بینی همان «روش جراحی ایمپلنت» است که در آن از مواد مصنوعی سازگار با بدن انسان برای اصلاح قسمت فوقانی بینی استفاده می‌شود که کمی قبل در مورد آن صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم به مواردی بپردازیم که در آن ریشه بینی نیاز به جراحی ایمپلنت پیدا می‌کند.

  • اصلاح بینی‌های بزرگ و متورم که در اثر ژنتیک یا عوامل طبیعی به این شکل درآمده‌اند
  • اصلاح انحراف‌های مختلف بینی که به دلیل‌های گوناگون ایجاد شده‌اند
  • ترمیم بخش‌های آسیب دیده بینی که در اثر جراحی یا آسیب‌های فیزیکی به این شکل درآمده‌اند
  • بهبود ظاهر و افزایش زیبایی بینی افراد

در هر کدام از موارد بالا پزشک بعد از انجام معاینه‌های دقیق و بررسی وضعیت شخصی شما در مورد انجام جراحی ایمپلنت بینی تصمیم نهایی را می‌گیرد.

علت بروز اشکال در ریشه بینی بعد از عمل زیبایی چیست؟

فرو رفتگی یا برآمدگی پل یا ریشه بینی، یکی از عوارض جراحی زیبایی بینی است. این موضوع می‌تواند به دلیل‌های مختلفی رخ دهد؛ مثلا:

اشتباه پزشک در برداشت بیش از اندازه غضروف بینی

معمولا پزشکانی که تجربه و مهارت چندانی در جراحی بینی ندارند دچار این اشتباه می‌شوند. در صورت بروز این مشکل، پزشک متخصص با استفاده از غضروف بدن بیمار یا مواد مصنوعی، این اشکال را تا حد زیادی اصلاح می‌کند.

ماساژ بینی بعد از عمل

با وجود آنکه پزشک، ماساژ بینی بعد از عمل را با هدف کاهش تورم پیشنهاد می‌کند ولی اگر این ماساژ به شکلی غیرحرفه‌ای انجام شود و فشار زیادی به بینی وارد آید احتمال آسیب به ریشه بینی وجود دارد. به همین دلیل، اگر احساس می‌کنید که خودتان نمی‌توانید این ماساژ را انجام دهید حتما قبل از هر اقدامی این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید و از او راهنمایی بگیرید.

خوردن ضربه به بینی

بینی بعد از عمل زیبایی یا ترمیمی، بسیار حساس می‌شود. اگر مراقب نباشید و ضربه‌ای به بینی‌تان وارد شود احتمال آسیب به ریشه بینی افزایش پیدا می‌کند. در این صورت، بسته به میزان آسیب، پزشک از روش‌های مختلفی که یکی از آنها جراحی ترمیمی است برای درمان آسیب وارد شده به قسمت فوقانی بینی کمک می‌گیرد.

درمان فرو رفتگی ریشه بینی بعد از عمل چگونه است؟

پزشک برای انتخاب نوع درمان در این موضوع به مدت زمانی که از انجام عمل جراحی گذشته است، نگاه می‌کند. اگر کمتر از یک سال از این ماجرا گذشته باشد، پزشک از «فیلر» برای پر کردن بخش‌های فرورفته کمک می‌گیرد. اگر یک سال یا بیشتر از جراحی بینی گذشته باشد، پزشک به سراغ روش جراحی ترمیمی می‌رود تا با گرفتن غضروف از بدن فرد، آن فرورفتگی را پر کند.

درمان برآمدگی ریشه بینی بعد از عمل چگونه است؟

در این مورد هم مثل درمان فرورفتگی بینی بعد از عمل، بسته به تشخیص پزشک از روش‌های مختلفی برای حذف یا ترمیم این بخش اضافه کمک گرفته می‌شود.

ورم استخوان پل بینی چیست و چرا به وجود می‌آید؟

از دیگر عوارض طبیعی جراحی بینی، ورم استخوان پل بینی بعد از عمل است. این ورم می‌تواند با توجه به نوع پوست، میزان مهارت جراح و وسعت تغییرات ایجاد شده روی بینی از یک فرد به دیگری با تفاوت‌هایی همراه باشد. به عنوان مثال، افرادی با بینی استخوانی، شدت کمتری از این ورم را تجربه می‌کنند؛ اما افرادی با بینی‌های گوشتی، بیشتر دچار این ورم می‌شوند. یکی از راه‌های درمان این تورم، تزریق است. اگر در مورد تزریق آمپول به بینی چیزی نمی‌دانید می‌توانید به مقاله آمپول تریامسینولون کورتون است؟ سر بزنید.

چگونه یک جراح بینی مطمئن و مجرب پیدا کنیم؟

گرفتن بهترین نتیجه از جراحی بینی، چه در مورد عمل زیبایی و چه در مورد ترمیم و درمان، به دقت نظر ما در انتخاب یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ارتباط مستقیم پیدا می‌کند. برای پیدا کردن یک جراح بینی مجرب و مطمئن می‌توانید نمونه جراحی‌های موفقی که داشته را بررسی کنید، در شبکه‌های اجتماعی نظرات کاربران در مورد آن پزشک یا پزشکان مجرب و حرفه‌ای دیگر را زیر ذره‌بین بگذارید و بهترین متخصص را برای انجام این جراحی انتخاب کنید.

سوالات متداول

سوال‌های زیر بارها و بارها توسط کاربران مختلف پرسیده شده‌اند. نگاهی به آنها بیندازید. شاید پرسش ذهنی خودتان را میان آنها پیدا کنید.

چطور پل یا ریشه بینی را از بین ببریم؟

ریشه بینی، بخشی از ساختار بینی را تشکیل می‌دهد و چیزی نیست که بخواهید آن را از بین ببرید. ولی اگر قسمت فوقانی بینی شما فرورفتگی یا برآمدگی غیر عادی داشته باشد، باعث اختلال در تنفس شما شود یا روی ظاهر بینی‌تان تاثیر منفی گذاشته باشد، می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی آن را اصلاح کنید.

آیا می‌توان جراحی ریشه بینی و جراحی زیبایی را با هم انجام داد؟

بله. پزشک می‌تواند همزمان جراحی اصلاحی ریشه بینی و دیگر بخش‌های بینی را انجام دهد. این را هم در نظر داشته باشیم که انجام برخی از اصلاحات روی قسمت فوقانی بینی به عنوان جراحی زیبایی هم در نظر گرفته می‌شود.

آیا بعد از جراحی پل بینی نیاز به مراقبت‌های ویژه و داروهای خاص داریم؟

بله. جراحی قسمت فوقانی بینی هم نیاز به مراقبت بعد از عمل و مصرف دارو دارد. البته بسته به میزان تهاجمی بودن عمل، میزان این مراقبت‌ها هم کم و زیاد می‌شوند. در مورد داروها حتما به تجویز پزشکتان عمل کرده و از مصرف خودسرانه آنها به طور جدی خودداری کنید.

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون تجربه جراحی پل یا ریشه بینی را داشته‌اید؟ از تجربه‌تان برایمان بنویسید.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *