تغییر صدا بعد از جراحی بینی

همه ما در زندگی‌مان بارها سرما خورده‌ایم و می‌دانیم اولین اتفاق پررنگی که در اثر این سرماخوردگی رخ می‌دهد، کیپ شدن بینی و تغییر صدا است. حتی اگر دستمان را کمی روی بینی‌مان فشار دهیم باز هم صدایمان تغییر می‌کند. حالا اگر دست به تغییری دائمی مثل جراحی بینی بزنیم چطور؟ آیا صدایمان مثل سابق باقی می‌ماند یا دستخوش تغییر می‌شود؟ تغییر صدا بعد از جراحی بینی، سوال مشترک افراد زیادی است که در این مقاله به آن پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد؟

اگر بخواهیم یک پاسخ کوتاه به این پرسش بدهیم باید بگوییم که بله، جراحی بینی این پتانسیل را دارد که صدای شما را تغییر دهد؛ اما این مورد، آنقدر اندک است که بسیاری از افراد اصلا متوجه آن نمی‌شوند. حتی افرادی که با گرفتگی بینی به دلیل انحراف تیغه بینی یا پولیپ‌ بینی روبه‌رو بودند بعد از جراحی بینی از شنیدن صدای کامل خودشان لذت می‌برند.

در گذشته، خطر تغییر صدای فرد به ویژه، صدای تو دماغی برای متقاضیان عمل بینی خیلی زیاد بود. چون جراحان علاقه زیادی به کوچک کردن بیش از اندازه بینی داشتند؛ اما جراحان امروزی مانند دکتر قارونی، تاکید زیادی روی به وجود آوردن یک ساختار با کیفیت در بینی دارند که علاوه بر پاسخ دادن به نیازهای زیبایی شناسانه افراد، بتواند تنفس با کیفیتی را در طول عمرشان به آنها بدهد.

علت تغییر صدا بعد از جراحی بینی چیست؟

علت تغییر صدا بعد از جراحی بینی چیست؟

تغییر صدا بعد از جراحی بینی دلیل‌های مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشناتر می‌شویم.

بسته شدن کانال‌های تنفسی

معمولا جراحانی که فقط به فکر کوچک کردن اندازه بینی هستند یا به استفاده از روش‌های قدیمی جراحی بینی اصرار دارند یا حتی از تجربه و مهارت کافی در زمینه عمل بینی برخوردار نیستند با دستکاری غیرحرفه‌ای و کوچک کردن بیش ‌از اندازه کانال‌های تنفسی باعث بسته شدن آنها و تغییر کامل صدا می‌شوند. گاهی این مشکل آنقدر شدید است که فرد مجبور می‌شود برای باز شدن مسیر تنفسی‌اش جراحی ترمیمی را انجام دهد.

وجود تورم و التهاب در حفره‌های بینی

این مورد که در اثر تغییرهای ایجاد شده در طول عمل بینی به وجود می‌آید، اثری موقتی روی تغییر صدای شما دارد که با انجام مراقبت‌های پس از عمل و گذشت زمان برطرف می‌شود.

وجود تورم در قسمت‌های بیرونی بینی

فقط تورم داخلی نیست که می‌تواند روی تغییر صدا بعد از جراحی بینی تاثیر بگذارد. بلکه تورم بیرونی بینی هم می‌تواند با ایجاد فشار به حفره بینی، نقشی اساسی را در این تغییر صدا ایجاد کند.

جلوگیری از تغییر صدا بعد از عمل بینی

اگر به هیچ عنوان نمی‌خواهید بعد از عمل بینی دچار تغییر صدا شوید باید قبل از هر چیزی به نیازتان در مورد عمل بینی دوباره فکر کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که از نظر جسمی و روحی به این عمل نیاز دارید، باید در قدم بعدی به دنبال یک پزشک با تجربه و به‌روز بگردید که عمل بینی شما را بدون تغییر عمیق حفره‌های بینی و با توجه به شرایط شما جراحی کند. یافتن این جراح و انجام مشاوره قبل از عمل می‌تواند یکی از مهمترین اقدامات شما برای جلوگیری از تغییر صدا بعد از عمل بینی باشد.

یکی از چیزهایی که پزشک شما برای کم کردن احتمال تغییر صدا بعد از عمل بینی به شما پیشنهاد می‌دهد منصرف شدن از برداشتن قوز بینی یا انجام عمل عروسکی است. چون این عمل‌ها می‌توانند با کوچک کردن حفره بینی، زمینه را برای ایجاد تغییر همیشگی در صدای شما ایجاد می‌کنند.

عوامل موثر در تغییر صدای افراد پس از جراحی بینی

همان‌طور که با هم گفتیم، چند عامل مشخص در ایجاد این تغییر نقش دارند. بیایید نگاهی سریع به آنها بیندازیم.

 • انجام عمل توسط یک پزشک بی‌تجربه
 • استفاده از روش‌های قدیمی برای جراحی بینی
 • برداشتن قوز بینی
 • انجام عمل بینی با مدل عروسکی، فانتزی یا هر مدل دیگری که باعث کوچک‌تر شدن ساختمان بینی می‌گردد.
 • کوتاهی کردن در مراقبت‌های پس از عمل بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی برای داشتن صدای مناسب کدامند؟

تغییر صدا بعد از جراحی بینی

آن قسمت از مراقبت‌های بعد از جراحی که به شکلی روی کاهش تورم و التهاب حفره درونی و بخش بیرونی بینی تاثیر می‌گذارند می‌توانند باعث بهبود سریع‌تر و برطرف شدن گرفتگی در صدایتان شوند. از این دست می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش التهاب و تورم
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های دارای الکل و کافئین
 • کمتر صحبت کردن و وارد نکردن فشار به عضلات صورت
 • انجام ندادن کارهایی مانند ورزش‌های حرفه‌ای یا بلند کردن چیزهای سنگین
 • داشتن رژیم غذایی مناسب و مقوی
 • هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن آب کافی
 • مصرف آب میوه‌های ضد التهاب مانند آب آناناس
 • پرهیز از کشیدن سیگار
 • بالا نگه داشتن سر هنگام خواب

انتخاب جراح حرفه‌ای چه تاثیری در جلوگیری از تغییر صدا بعد از جراحی بینی دارد؟

انتخاب جراح حرفه‌ای چه تاثیری در جلوگیری از تغییر صدا بعد از جراحی بینی دارد؟

یک جراح حرفه‌ای قبل از هر کاری به شما گوش می‌دهد. برای او درک کامل مشکل شما اهمیت زیادی دارد. چون به او کمک می‌کند تا بتواند راه‌حلی منطقی و شدنی را برای رسیدن به خواسته‌تان پیشنهاد دهد. از این گذشته، انتخاب یک پزشک حرفه‌ای که به علم روز جراحی بینی آگاهی داشته باشد می‌تواند شما را از مشکل تغییر صدا بعد از جراحی بینی دور نگه دارد. چون احتمال خطای پزشکی، تغییر ساختمان بینی خلاف سلیقه شما و به کار بردن روش‌های قدیمی برای عمل بینی را به صفر نزدیک می‌کند.

‌مشاوره قبل از عمل بینی

اهمیت مشاوره قبل از عمل بینی را جدی بگیرید. اگر می‌خواهید به چالش تغییر صدا بعد از جراحی بینی دچار نشوید حتما در طول جلسه مشاوره این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. به این ترتیب، پزشکتان هم راه‌هایی که از این رویداد جلوگیری می‌کنند را پیش پایتان می‌گذارد.

سوالات متداول تغییر صدا بعد از جراحی بینی

چقدر احتمال دارد که صدای ما بعد از عمل بینی تغییر کند؟

با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی، این احتمال بسیار کم است. با این وجود، انجام عمل توسط یک جراح با تجربه و مشاوره دقیق قبل از عمل می‌تواند این درصد را بسیار کاهش دهد.

صدای تو دماغی بینی چه زمانی برطرف می‌شود؟

این صدا که در اثر تورم و التهاب بینی به وجود می‌آید حدود چهار ماه بعد از عمل بینی برطرف می‌شود. البته افرادی هم هستند که تا یک سال بعد از عمل بینی هنوز هم صدای تو دماغی دارند.

چه نوع عمل بینی می‌تواند احتمال تغییر صدا را افزایش دهد؟

عمل بینی فانتزی و عروسکی به دلیل تغییرات زیادی که در ساختمان بینی به همراه دارند می‌توانند احتمال تغییر صدا بعد از جراحی بینی را بالا ببرند.

جمع‌بندی

بینی، عضو حساسی است که به طور مستقیم روی صدای انسان تاثیر می‌گذارد. جراحی بینی که با تمرکز روی تغییر این عضو مهم انجام می‌شود می‌تواند تاثیراتی کم یا زیاد روی صدا داشته باشد. اگر به هیچ عنوان نمی‌خواهید بعد از عمل بینی، صدایتان تغییر کند یا آنکه به صورت حرفه‌ای از صدایتان استفاده می‌کنید با انتخاب یک جراح حرفه‌ای و روشن کردن خواسته‌تان در جلسه مشاوره قبل از عمل، بدون اینکه صدایتان را دستخوش تغییر قرار دهید، بینی‌تان را عمل کنید.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

1 دیدگاه

 • سلام مقاله خوب وعالیی بود چون من هم دوست داشتم بدونم بعدازجراحی چقدر صدایم تغییر میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *