همه چیز در مورد تیغه ی بینی

همه چیز در مورد تیغه بینی

بینی با وجود وسعت کمی که دارد بخشی بسیار مهم از چهره را تشکیل می‌دهد. در این میان، چیزی که بینی را به این شکل روی صورت نگه می‌دارد، بخشی غضروفی و استخوانی به نام «تیغه بینی» است.

جراحی تیغه بینی با اهداف گوناگونی انجام می‌شود. در این گفتگو علاوه بر آشنا شدن با نقش و اهمیت تیغه بینی، نگاهی به اهداف جراحی آن می‌اندازیم. با ما همراه باشید.

تیغه بینی، کدام بخش از بینی است؟

تیغه ی بینی در کجای بینی قرار دارد

وقتی از «تیغه بینی» یا «Nasal Septum» حرف می‌زنیم منظورمان قسمتی است که در وسط بینی قرار گرفته و درست مثل یک تیغه، حفره بینی را به دو بخش تقسیم کرده است.

این تیغه در بخش جلویی از جنس «غضروف» و در بخش انتهایی از جنس «استخوان» است. وقتی با انگشت روی بینی‌تان دست می‌گذارید و آن را کمی تکان می‌دهید در واقع در حال لمس کردن تیغه بینی‌تان هستید.

تیغه بینی چه وظایفی دارد؟

بیایید با وظایف این ساختار مهم در صورتمان بیشتر آشنا شویم.

تصفیه و رطوبت رسانی به هوای ورودی

تیغه بینی، مانند یک فیلتر طبیعی عمل می‌کند. وقتی هوا داخل بینی می‌شود تیغه بینی، ذرات معلق، گرد و غبار، و میکروب‌ها را به خود می‌کشد. این وظیفه به تصفیه هوا و جلوگیری از ورود ذرات مضر به ریه‌ها کمک بسیار بزرگی می‌کند.

گرم کردن هوای ورودی

«Nasal Septum» رگ‌های خونی دارد که با کمک آنها، گرما و حتی رطوبت را به هوای ورودی اضافه می‌کند. افزایش گرما و رطوبت هوای ورودی در جلوگیری از خشکی و تحریک بینی نقش مهمی دارد.

تشخیص بوها

این تیغه به حسگرهای بویایی مجهز است و می‌تواند بوهایی که همراه با هوا داخل بینی کشیده می‌شوند را تشخیص دهد.

افزایش سطح مخاط بینی

تیغه بینی، لایه‌های نازک مخاطی دارد که به افزایش رطوبت داخل بینی کمک می‌کنند.

تاثیر در صدا و گفتار

عبور جریان هوا از کنار تیغه بینی به شکل و به وجود آمدن تلفظ طبیعی صداها کمک می‌کند.

مهم‌ترین بانک‌ غضروف صورت

تیغه بینی یک از مهم‌ترین بانک‌های غضروف برای جراحی بینی است. اگر تیغه بینی در طول یک جراحی زیبایی دچار آسیب شود، پزشک برای ترمیم این بخش مجبور به برداشت غضروف از دنده یا گوش می‌شود.

زیبایی و شکل‌دهی به صورت

در کنار تمام این موارد، تیغه بینی با شکلی که به ساختار بینی می‌بخشد، نقشی اساسی در زیبایی و تناسب صورت دارد.

دلیل‌های ایجاد انحراف و اشکال در تیغه بینی چیستند؟

دلیل‌های ایجاد انحراف و اشکال در تیغه بینی چیستند؟

انحراف و اشکال در تیغه بینی می‌تواند دلیل‌های مختلفی داشته باشد. در ادامه مهم‌ترین آنها را با هم بررسی می‌کنیم.

انحراف تیغه بینی به دلیل‌های ژنتیکی

متهم ردیف اول بیشتر انحراف‌های ایجاد شده در بینی، عوامل ژنتیکی و وراثتی هستند. اگر مادر، پدر یا هر دو والدین شما تیغه بینی ناهمواری داشته باشند، احتمالا شما هم این ویژگی را به ارث خواهید برد.

آسیب‌های خارجی وارد شده به صورت و بینی

وارد شدن ضربه‌های شدید، شکستگی و … می‌تواند به تیغه بینی صدمه بزند و شکل آن را از حالت طبیعی خارج کند.

بروز تغییرات در دوران بلوغ

برخی از افراد تا قبل از دوران بلوغشان بینی صاف با تیغه‌ای سالم دارند اما در دوران بلوغشان تیغه بینی‌شان دچار انحراف می‌شود یا قوز بینی پیدا می‌کنند.

عوارض بیماری‌ها

برخی از بیماری‌ها مانند التهاب مزمن در بینی یا پولیپ‌های شدید می‌توانند باعث تغییر شکل تیغه بینی شوند.

عوارض جراحی‌های قبلی بینی

در برخی از جراحی‌های زیبایی بینی، کم تجربه بودن پزشک یا ضعیف بودن غضروف‌ها می‌تواند باعث ایجاد انحراف در تیغه بینی شود.

چه نوع جراحی‌های زیبایی و درمانی روی تیغه بینی انجام می‌گیرند؟

چه نوع جراحی‌های زیبایی و درمانی روی تیغه بینی انجام می‌گیرند؟
How to fix a Deviated Septum in New Jersey

بسته به نوع مشکلی که تیغه بینی با آن روبه‌رو است، جراحی‌های متفاوتی روی آن انجام می‌گیرند. بیایید چند مورد از آنها را با هم بررسی کنیم.

وجود انحراف در تیغه بینی

انحراف در تیغه بینی یکی از دلیل‌های رایجی است که افراد را به سمت مطب متخصص گوش و حلق و بینی سوق می‌دهد. این انحراف می‌تواند باعث مشکل در تنفس و حتی اختلال در زندگی فرد شود. چون انحراف‌های شدید بینی می‌توانند شکل ظاهری بینی را هم تغییر دهند و روی زیبایی او تاثیر منفی بگذارند.

از طرفی، اختلال در تنفس که در اثر انحراف تیغه بینی ایجاد می‌شود می‌تواند با عوارضی مثل «بد خواب شدن»، «خشکی دهان به دلیل تنفس از دهان»، «آپنه خواب شدن یا همان احساس خفگی در خواب»، «کاهش هوشیاری در طول روز به دلیل خواب بی‌کیفیت در طول شب»، «کاهش راندمان کاری»، «بدخلقی» و … زندگی فرد را با چالش‌های مختلفی روبه‌رو کند.

اگر در مورد جراحی انحراف تیغه بینی سوال دارید می‌توانید به مقاله مفصلی که با نام «انحراف بینی چیست؟» در این زمینه نوشته‌ایم سر بزنید و پاسخ همه سوالاتتان را آنجا پیدا کنید.

تغییر شکل و اندازه تیغه بینی

برخی از افراد در تنفس مشکلی ندارند اما شکل تیغه بینی‌شان، کج بودن، بزرگ بودن یا تناسب نداشتن آن با دیگر اعضای چهره‌شان است که آنها را ناراحت می‌کند. این موضوع به خودی خود می‌تواند روی اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی بگذارد.

جراحی‌های ترمیمی

همان‌طور که کمی قبل با هم گفتیم، وارد شدن ضربه به بینی، شکستگی و برخی از بیماری‌ها می‌توانند باعث انحراف تیغه بینی شوند. برای افرادی که با این مشکلات درگیر هستند، جراحی‌های ترمیم تیغه بینی می‌توانند بسیار کمک کننده باشند.

مهم‌ترین نکته در عمل تیغه بینی چیست؟

انتخاب یک جراح با مهارت، با تجربه و آشنا به جدیدترین شیوه‌های جراحی تیغه بینی مهم‌ترین کاری است که باید قبل از هر اقدامی آن را با دقت بسیار زیادی انجام دهید.

هر چقدر که در این زمینه بیشتر تحقیق کنید، بعد از جراحی تیغه بینی، با خیالی آسوده‌تر دوره نقاهت را سپری کرده و منتظر تماشای نتیجه رضایت‌بخش آن می‌مانید.

پاسخ به چند پرسش پُرتکرار در مورد تیغه بینی و عمل آن

عمل تیغه بینی چیست؟

عمل تیغه بینی، نوعی جراحی تخصصی است که توسط متخصص گوش و حلق و بینی با هدف تغییر شکل و اندازه آن و برطرف کردن مشکلاتی که باعث کاهش کیفیت تنفس می‌شوند انجام می‌شود.

چه نوع تغییراتی را می‌توان در عمل تیغه بینی انجام داد؟

عمل تیغه بینی با توجه به مشکلاتی که فرد با آنها درگیر است انجام می‌شود؛ مثلا در برخی، وجود انحراف شدید در تیغه بینی باعث سخت شدن تنفس و حتی تاثیر منفی روی زیبایی می‌شود. جراح متخصص با اصلاح این انحراف به هر دو هدف دست پیدا می‌کند.

چه زمانی پس از عمل تیغه بینی می‌توان به فعالیت‌های روزمره بازگشت؟

زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره پس از عمل تیغه بینی بستگی به پیچیدگی عمل و شرایط بیمار دارد. اغلب بیماران معمولا یک تا دو هفته بعد از عمل به فعالیت‌های روزمره خود باز می‌گردند.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *