عدم تقارن سوراخ‌های بینی بعد از جراحی بینی

افراد مختلفی به دلیل‌های گوناگون به سراغ عمل بینی می‌روند. نقطه مشترک در میان همه آنها این است که انتظار دارند بینی‌شان بعد از عمل، کاملا با چیزی که تصور می‌کردند همخوانی داشته باشد. ساده‌ترین مثال آن هم متقارن بودن سوراخ‌های بینی است. ولی در حقیقت، عدم تقارن سوراخ‌های بینی بعد از جراحی بینی چالشی است که تقریبا همه آن را تجربه می‌کنند. از آنجا که این موضوع می‌تواند اسباب ناراحتی متقاضیان عمل بینی را فراهم کند، تصمیم گرفتیم که در این مقاله در مورد قرینه نبودن سوراخ‌‌های بینی با شما حرف بزنیم و نقطه‌های تاریک این ماجرا را روشن کنیم. با ما همراه باشید.

دلیل قرینه نبودن سوراخ بینی بعد از عمل چیست؟

دلیل قرینه نبودن سوراخ بینی بعد از عمل چیست؟

دلیل‌های مختلفی پشت این موضوع قرار دارند. در ادامه، آنها را برایتان توضیح می‌دهیم.

مهارت جراح

با وجود آنکه هیچ بینی، حتی بینی‌های طبیعی، 100 درصد متقارن نیستند ولی اگر جراح در کار خود مهارت داشته باشد می‌تواند این عدم تقارن را آنقدر کم کند که شما یا اطرافیانتان اصلا متوجه آن نشوید. در نقطه مقابل، اگر جراح از مهارت و تجربه کافی برخوردار نباشد، این عدم تقارن سوراخ‌های بینی بعد از عمل آنقدر هویدا خواهد بود که همه در اولین نگاه به شما آن را تشخیص خواهند داد.

فشارهای وارد شده در طول جراحی

در طول عمل، پزشک برای به وجود آوردن ساختار جدید بینی و برطرف کردن مشکلاتی که در آن وجود دارند فشارهایی را به بینی، استخوان و بافت‌های آن وارد می‌کند. این موارد می‌توانند در نهایت روی اندازه سوراخ‌های بینی تاثیر بگذارند.

تورم و التهاب بینی

یکی از متهمان ردیف اول قرینه نبودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل، همین تورم و التهاب بینی است. خوشبختانه، بعد از آنکه این تورم از بین رفت، عدم تقارن در سوراخ‌های بینی هم به کمترین حالت خود می‌رسد.

گچ و تامپون بینی

گچ و تامپون بینی هم می‌توانند دلیل قرینه نبودن سوراخ بینی بعد از جراحی بینی باشند. به ویژه اگر به شکل نادرستی قرار بگیرند. معمولا بعد از برداشتن گچ و خارج کردن تامپون، این قرینه نبودن به خودی خود برطرف می‌گردد.

عوامل موثر بر قرینه نبودن سوراخ‌های بینی

راه‌های درمان عدم قرینگی سوراخ‌های بینی

علاوه بر مواردی که کمی قبل با هم گفتیم پای چند عامل اصلی در قرینه نبودن سوراخ بینی در میان است. دو مورد از اثرگذارترین آنها «نوع پوست بینی» و «قدرت غضروف‌های بینی» هستند. به این ترتیب که بینی‌هایی با ساختار غضروفی قوی‌تر، کمتر از دیگر بینی‌ها عدم تقارن سوراخ‌های بینی را به دنبال خواهند داشت.

راه‌های درمان عدم قرینگی سوراخ‌های بینی

روش‌‌های اصلاح عدم تقارن سوراخ‌های بینی به دو دسته، درمان‌های بدون جراحی و درمان با جراحی، تقسیم می‌شوند. با این وجود، یکی از اولین راه‌هایی که پزشکان در مورد عدم قرینگی سوراخ‌های بینی بعد از عمل پیشنهاد می‌دهند، صبر کردن است. به زبان ساده، در گذر زمان، عواملی که زمینه نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی را به وجود می‌آورند مانند تورم بینی، از بین می‌روند و سوراخ‌های بینی متقارن‌تر می‌شوند. حالا بیایید فرض را بر این بگذاریم که صبر کردن، دردی را از این موضوع دوا نکرد و سوراخ‌های بینی، همچنان نامتقارن باقی ماندند. در ادامه، چند راه دیگر را برای درمان عدم قرینگی سوراخ‌های بینی به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اصلاح شکل سوراخ‌های بینی با تزریق ژل

استفاده از فیلرها می‌تواند به عنوان یکی از راه‌های موقتی درمان عدم قرینگی سوراخ‌های بینی به شمار رود. با وجود اینکه این درمان، موقتی است ولی اثر آن خیلی زود نمایان می‌شود.

جراحی ترمیمی

اگر عدم تقارن بینی شما خیلی زیاد باشد یا به دنبال راه‌حلی دائمی برای کاهش این عدم قرینگی می‌گردید معمولا پزشک به شما انجام عمل ترمیمی را پیشنهاد می‌دهد.

آیا هم اندازه نبودن سوراخ های بینی بعد از عمل طبیعی است؟

بخشی از این هم اندازه نبودن به دلیل تورم‌های ناشی از عمل بینی و کاملا طبیعی است. پس از اینکه تورم‌ها فروکش کنند، این قرینه نبودن هم کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند.

جلوگیری از نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی بعد از عمل بینی

جلوگیری از نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی بعد از عمل بینی

با انجام اصولی مراقبت‌های بعد از عمل می‌توانید از نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی جلوگیری کنید. بیایید مهم‌ترین راهکارهایی که به حفظ این قرینگی کمک می‌کنند را با هم بررسی کنیم.

  • مراقب باشید تا هیچ فشاری به بینی‌تان وارد نشود
  • هنگام خوابیدن حتما چند بالش را زیر سرتان بگذارید و مواظب باشید که ناخودآگاه در حالی که خواب هستید به بینی‌تان ضربه یا فشاری وارد نگردد
  • از کمپرس سرد برای کاهش تورم کمک بگیرید
  • هرگز بینی‌تان، گچ بینی‌ و تامپون‌ها را دستکاری نکنید
  • تا جای ممکن اصلا به بینی‌تان دست نزنید
  • هنگام کار کردن با لپ‌تاپ یا چک کردن گوشی، سرتان را برای طولانی مدت پایین نگه ندارید
  • در تمام جلسه‌های چکاپ‌ شرکت کنید تا پزشک در جریان کوچک‌ترین تغییرات بینی شما قرار بگیرد
  • از آب آناناس و آب کرفس برای افزایش سرعت بهبودی، کاهش التهاب‌ها و تورم استفاده کنید
  • تا چند هفته پس از عمل، مصرف سیگار و قلیان را کنار بگذارید تا تورم‌ها و التهاب‌ها زودتر فروکش کنند

اگر سوراخ‌های بینی قرینه نشوند چه باید کرد؟

در صورتی که دوره نقاهت پس از عمل طی شده باشد اما هنوز هم سوراخ‌‌های بینی قرینه‌تر نشده باشند پزشک دست به کار می‌شود و با توجه به شرایط شما روش‌های بدون جراحی یا جراحی را برای برطرف کردن این مشکل، پیشنهاد می‌دهد.

روش‌های غیر جراحی برای قرینه کردن سوراخ‌های بینی چیستند؟

همان‌طور که با هم گفتیم یکی از روش‌های درمان عدم قرینگی سوراخ‌های بینی، تزریق ژل است که روشی غیر جراحی به شمار می‌آید.

سوالات متداول

آیا همه افراد بعد از جراحی بینی دچار عدم تقارن سوراخ‌های بینی می‌شوند؟

بله. ولی در بیشتر افراد این بی‌قرینگی بعد از گذشت زمان و برطرف شدن تورم‌ها از بین می‌رود.

آیا اصلاح تیغه بینی در افرادی که تیغه بینی کج دارند می‌تواند باعث هم اندازه نشدن سوراخ‌های بینی شود؟

خیر. صاف کردن تیغه بینی نه تنها باعث عدم تقارن سوراخ‌های بینی نمی‌شود بلکه اندازه و شکل سوراخ‌های بینی را خیلی به هم شبیه‌تر می‌کند.

کدام نوع بینی‌ها بیشترین عدم تقارن سوراخ‌های بینی پس از عمل را تجربه می‌کنند؟

در بینی‌های گوشتی به دلیل سرعت پایین فروکش کردن تورم‌ها نتیجه نهایی اندازه بینی گاهی تا دو سال هم نمایان نمی‌شود.

جمع‌بندی گفتگویمان در مورد عدم تقارن سوراخ‌های بینی بعد از عمل

در این مقاله با هم در مورد دلیل‌هایی که زمینه متقارن نبودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل را به وجود می‌آورند صحبت کردیم و راه‌هایی را برای جلوگیری و درمان این چالش به شما پیشنهاد دادیم. با این وجود، اصلی‌ترین راهی که می‌تواند کمترین عدم تقارن در سوراخ‌های بینی را به وجود آورد و رضایتتان را جلب کند، انتخاب جراح است. هر اندازه که یک جراح، تجربه و دانش به‌روزتری در زمینه جراحی بینی داشته باشد به همان اندازه، بهتر می‌تواند ساختار بینی را متناسب با چهره شما بهینه کند و بهترین نتیجه را از یک عمل تمام‌عیار بینی در اختیارتان بگذارد. دکتر علی قارونی به عنوان یکی از بهترین جراحان بینی در تهران می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *