جراحی سوراخ های بینی

جراحی زیبایی سوراخ های بینی با هدف تغییر اندازه و شکل سوراخ های بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند به صورت مستقل یا در ادامه یک جراحی بینی به اجرا دربیاید.

در این مقاله، شما را با نکته‌هایی که باید در مورد جراحی سوراخ های بینی بدانید آشنا می‌کنیم. اگر یکی از دلیل‌های مهم شما برای انجام عمل زیبایی بینی، کنار نیامدن با شکل و اندازه سوراخ های بینی‌تان است تا پایان این کندوکاو در کنار ما باشید.

چه دلیل های ما را به سمت جراحی سوراخ های بینی سوق می‌دهند؟

افرادی که با هدف متناسب کردن اندازه و شکل سوراخ های بینی‌شان به سراغ متخصصان گوش و حلق و بینی می‌روند دلیل‌های متفاوتی برای خودشان دارند. در ادامه به چند مورد از این دلیل‌ها سر می‌زنیم:

پهن بودن سوراخ های بینی

داشتن سوراخ های بینی پهن می‌تواند تاثیری منفی روی زیبایی چهره و تناسبات آن بگذارد.

متقارن نبودن سوراخ های بینی

گاهی، مشکل ما پهن بودن سوراخ های بینی نیست. چیزی که روی اعصابمان قدم‌رو می‌رود، متقارن نبودن آنها است که نه تنها روی زیبایی بلکه روی کیفیت تنفس هم تاثیر منفی می‌گذارد.

بزرگ بودن سوراخ های بینی

اگر سوراخ های بینی بیش از اندازه بزرگ باشند، نه تنها روی زیبایی بلکه روی سلامت حفره بینی هم تاثیر منفی می‌گذارند؛ مثلا می‌توانند باعث خشک شدن مخاط بینی و به وجود آمدن مشکلات تنفسی شوند.

علت ایجاد اختلال و اشکال در سوراخ های بینی چیست؟

جراحی زیبایی سوراخ های بینی با هدف تغییر اندازه و شکل سوراخ های بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند به صورت مستقل یا در ادامه یک جراحی بینی به اجرا دربیاید.

معمولا سه دلیل اصلی پشت این قضیه پنهان شده‌اند:

دلیل‌های ژنتیکی

برخی از افراد با مشکل در سوراخ های بینی‌، متولد می‌شوند؛ مثلا از بدو تولد، سوراخ های بینی‌شان نامتقارن، بیش از اندازه بزرگ یا پهن هستند.

جراحی زیبایی بینی

یکی از چالش‌هایی که موقع عمل زیبایی بینی به وجود می‌آید، قرینه در نیامدن سوراخ های بینی است. حالا این موضوع به خودی خود می‌تواند دلیل‌های مختلفی داشته باشد؛ مثلا:

1. ضعیف بودن غضروف بینی

در برخی افراد، غضروف بینی قدرت چندانی ندارد. همین موضوع می‌تواند باعث عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل شود.

2. کم بودن تجربه جراح

این ماجرا بیشتر به دست جراحانی اتفاق می‌افتد که تازه کار خود را شروع کرده‌اند و تجربه چندانی در زمینه عمل بینی ندارند.

3. ضخیم بودن پوست بینی

در افرادی که پوست بینی ضخیمی دارند، تورم بینی با سرعت کمتری فروکش می‌کند. همین موضوع می‌تواند بی‌قرینگی موقتی را در ظاهر سوراخ های بینی به وجود آورد.

4. به وجود آمدن اسکار شدید در محل‌های برش

در برخی افراد، زخم‌ها با اسکارهای زیاد ترمیم می‌شوند. تشکیل این اسکارها می‌تواند زمینه بی‌قرینگی سوراخ های بینی را ایجاد کند.

5. کم‌کاری در مراقبت‌های بعد از عمل

هر چقدر از اهمیت مراقبت‌های بعد از عمل بینی به ویژه دوره نقاهت برایتان بگوییم باز هم حق مطلب ادا نمی‌شود.

اگر بهترین جراح دنیا بینی شما را که در بهترین وضعیت ممکن برای عمل زیبایی بینی قرار دارد جراحی کند و شما از پس مراقبت‌های بعد از عمل بینی برنیایید، نتیجه‌ای که باید بگیرید را نخواهید گرفت!

مثلا اگر در دورانی که پزشک استفاده از عینک را برایتان ممنوع کرده است، عینک بزنید با ایجاد فشار روی پل بینی که در آسیب‌پذیرترین حالت خود قرار دارد می‌توانید باعث تغییر شکل سوراخ های بینی شوید. دست زدن به بینی و بازی کردن با گچ و چسب بینی هم همین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.

چالش‌های آناتومی بینی

بعضی بینی‌ها آناتومی مشکل‌سازی دارند و پزشک برای قرینه کردن سوراخ های آن باید چند برابر بیشتر، دقت و تلاش را صرف کند. اگر نتواند از پس این چالش‌ها بربیاید، شما هم مجبور می‌شوید با مقداری بی‌قرینگی بینی‌تان کنار بیایید.

آسیب‌هایی که به بینی وارد شده‌اند

گاهی بینی به دلیل‌های مختلفی دچار آسیب می‌شود. نامتقارن شدن سوراخ های بینی می‌تواند از عوارض این صدمه‌ها هم باشد.

از کجا بفهمیم سوراخ های بینی ما اندازه هستند؟

این مورد را در نظر داشته باشید که در حالت طبیعی، صورت بیشتر انسان‌ها کاملا قرینه نیست و بقیه هم متوجه این قرینه نبودن نمی‌شوند. ولی در برخی از افراد، این قرینه نبودن شدت بیشتری دارد و به همین دلیل آنها را آزار می‌دهد.

از طرف دیگر، معیار زیبا بودن بینی چیزی نسبی است. بخشی از این نسبی بودن به فرهنگ یک کشور و بخشی به نظر شخصی فرد بستگی پیدا می‌کند. ولی در کل، چند روش برای فهمیدن اینکه سوراخ های بینی متناسب هستند یا نه، وجود دارند. بیایی چند مورد را با هم بررسی کنیم.

اندازه‌‌گیری پهنای بینی

• اندازه‌‌گیری پهنای بینی

از گوشه داخلی هر چشم خود، یک خط عمودی فرضی ترسیم کنید و آن را تا ناحیه کناری نوک بینی خود امتداد دهید.

فاصله بین این دو خط عمودی، در واقع همان پهنای بینی شما است و انتهای این خطوط عمودی نشان خواهد داد که مرز سوراخ های بینی شما در چه ناحیه‌ای باید قرار داشته باشند تا بشود گفت اندازه‌ آنها‌ ایدئال است.

نسبت میان ستونک بینی با پایه پره بینی

بعضی از منابع دیگر نسبت قسمت میانی حفره‌های بینی یا همان «کلوملا» یا «ستونک بینی» با قاعده پره بینی را به عنوان یک معیار دیگر برای تعیین اندازه مناسب سوراخ های بینی مطرح می‌کنند. به گفته آن‌ها، این نسبت باید حدود 1 الی 2 میلی متر باشد.

تشکیل مثلث نوک بینی و سوراخ های آن از پایین

• تشکیل مثلث نوک بینی و سوراخ های آن از پایین

در برخی دیگر از منابع، نمای پایین بینی – وقتی از زیر به بینی نگاه می‌کنید – باید یک مثلث را تشکیل دهد. هر چقدر که این شکل از مثلث دورتر و به دایره یا مربع، نزدیکتر شود، به همان اندازه از استاندارد نسبی زیبایی بینی هم دورتر می‌شود.

چطور جراحی سوراخ های بینی به زیبا کردن آن کمک می‌کند؟

چطور جراحی سوراخ های بینی به زیبا کردن آن کمک می‌کند؟

هدف از جراحی سوراخ های بینی این است که اندازه آنها جمع‌و‌جورتر شود در حالی که تنفس فرد دچار اختلال نشود و سوراخ های بینی هم تا حد امکان، قرینه شوند.

معمولا جراح برای انجام این کار مقداری از بخش پایینی پره‌های بینی را جدا کرده و دو پره بینی را به هم بخیه می‌زند. به این ترتیب، سوراخ بینی به اندازه کافی کوچک و قرینه می‌شود.

البته این را هم بگوییم که دست پزشک برای کوچک کردن سوراخ های بینی چندان باز نیست. چون این عمل جراحی، دائمی است و اگر بینی بیش از اندازه کوچک شود نمی‌توان برای آن کاری زیادی انجام داد.

به همین دلیل یک نسبت کلی برای این کار وجود دارد؛ مثلا اگر عرض سوراخ بینی 8 میلیمتر باشد، تبدیل کردن آن به یک سوراخ 6 میلیمتری مناسب خواهد بود اما کمتر از آن دردسرساز می‌شود.

عمل ترمیمی سوراخ های بینی چطور انجام می‌شود؟

معمولا جراحان برای انجام عمل ترمیمی بینی بین شش ماه تا یک سال صبر می‌کنند. سپس در مورد روش برخورد با این قرینه نبودن یا مشکلات تنفسی که در پی آن به وجود می‌آیند تصمیم می‌گیرند. در ادامه شما را چند روش ترمیم قرینگی سوراخ های بینی آشنا می‌کنیم.

جراحی ترمیمی سوراخ های بینی

در مواردی که مشکلات ایجاد شده در سوراخ های بینی شدید باشند، پزشک از جراحی برای ترمیم آن کمک می‌کند. هر چقدر که آسیب بیشتر باشد، کار پزشک در جراحی ترمیمی هم سخت‌تر خواهد بود.

استفاده از تزریق در بینی

در مواردی که پزشک تشخیص دهد بینی با چند تزریق می‌تواند به نتیجه مطلوبی برسد دست به تیغ نمی‌شود و کار را با چند تزریق تمام می‌کند. این موضوع به نفع شما است.

چون بدون انجام عمل بینی و طی کردن چالش‌های بعد از آن می‌توانید خیلی زودتر و با کوتاه‌ترین دوره نقاهت به نتیجه‌ای که دوست دارید برسید.

چالش‌های عمل سوراخ های بینی

چالش‌های عمل سوراخ های بینی

چند چالش در این زمینه وجود دارند که بهتر است از آنها خبر داشته باشید؛ مثلا:

افراد آینه به دست

برخی بعد از عمل بینی به ویژه بعد از جراحی سوراخ های بینی‌شان دچار نوعی وسواس می‌شوند و با شکل‌های مختلفی از آینه به دنبال کوچکترین مشکل در قرینگی بینی‌شان می‌گردند.

به قول دکتر قارونی، اگر شما بتوانید دو دایره کاملا متقارن روی کاغذ بکشید، جراحتان هم می‌تواند دو سوراخ بینی را 100 درصد متقارن از کار در بیاورد.

نقش منفی تورم بینی در قرینگی سوراخ های بینی

وقتی بعد از عمل زیبایی، بینی دچار تورم می‌شود این قرینه نبودن هم می‌تواند یکی از چالش‌هایی باشد که فرد را آزار می‌دهد. خوشبختانه، بیشتر این قرینه نبودن سوراخ های بینی بعد از عمل، با برطرف شدن تورم از بین می‌رود و جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

 آیا بعد از جراحی سوراخ های بینی به مراقبت‌های خاصی نیاز است؟

بله. حتی بعد از عمل جراحی سوراخ های بینی، چه با هدف ترمیم باشد و چه به صورت مستقل فقط با هدف متناسب کردن سوراخ های بینی، به مراقبت بعد از عمل نیاز دارید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین موارد این بخش را با شما در میان می‌گذاریم.

از خونریزی زیاد جلوگیری کنید

مقداری خونریزی از بینی آن هم در روزهای اول بعد از عمل بینی، طبیعی است. ولی اگر مقدار این خونریزی افزایش پیدا کرد حتما به پزشکتان اطلاع دهید.

از کمپرس سرد برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید

در روز اول بعد از عمل، کمپرس سرد را هر ۲۰ دقیقه یک بار به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم‌ها و اطراف بینی قرار دهید. این کار ساده به کاهش تورم، التهاب، خونریزی و حتی درد احتمالی بینی هم کمک می‌کند.

به بالا بالاها نگاه کنید

به بالا بالاها نگاه کنید

به زبان ساده، سرتان را بالا بگیرید. موقع راه رفتن، خوابیدن، کار با لپ‌تاپ، تماشای تلویزیون، خوردن غذا و هر فعالیتی که انجام می‌دهید حواستان باشد که سرتان به سمت پایین خم نشود.

مراقب داروهایی که مصرف می‌کنید باشید

داروهای مسکن مانند «استامینوفن» را طبق دستور پزشک مصرف کنید. آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشکتان را هم تا مدت مشخص و بدون دستکاری در دوز آنها بخورید و اگر به صورت پماد است در بیرون و داخل بینی‌تان طبق دستور پزشکتان مورد استفاده قرار دهید.

در این میان، حواستان به مصرف خودسرانه داروهایی که می‌توانند میزان خونریزی را بیشتر کنند مانند «آسپرین» و «ایبوپروفن» باشد!

غذاهایی نرم و پوره شده مصرف کنید

مصرف هر نوع غذا، مغزهای گیاهی و میوه‌هایی که سفت هستند در طول دوره نقاهت، ممنوع است. نباید با جویدن چیزهای سفت و ترد به عضلات صورت و بافت بینی‌تان فشار وارد کنید.

با گچ بینی‌تان ور نروید!

شاید بینی‌تان زیر اسپلینت یا همان گچ بینی‌تان دچار خارش شود یا دلتان بخواهد صورتتان را با کمی آب تمیز کنید یا حتی از نظر شما پزشک، گچ بینی‌تان را کج بسته باشد و هوس صاف کردن آن به سرتان بزند! لطفا در این جور مواقع، گول ذهنتان را نخورید و دست به گچ بینی‌تان نزنید.

به دنبال تخلیه ترشحات بینی‌تان با فشار نباشید

فین کردن، شستشوی شدید، فرو کردن گوش پاک کن داخل حفره بینی، فرو کردن انگشتتان – حتی انگشت کوچک دستتان – در بینی با هدف تمیز کردن یا خارج کردن ترشحات یا لخته‌های خون، حرکتی کاملا ممنوع است. به جای این کار از شستشوی بینی با سرم و سرنگ بدون سوزن آن هم با حداکثر ملایمت استفاده کنید.

زیر نور آفتاب نروید

از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و هر گونه گرما خودداری کنید. نور آفتاب و گرما می‌تواند باعث تورم و التهاب بیشتر بینی شوند. بهتر است از کلاه لبه‌دار و ضد آفتاب استفاده کنید. لطفا از رفتن به سونا و حمام هم منصرف شوید.

عینک نزنید

همانطور که در طول مقاله برایتان گفتیم، فشار عینک روی پل بینی می‌تواند باعث ایجاد تغییر در سوراخ های بینی شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که تا دو ماه بعد از عمل بینی از عینک طبی و آفتابی استفاده نکنید. به جای عینک طبی می‌توانید از لنز یا عینک‌هایی که به پیشانی متصل می‌شوند کمک بگیرید.

از قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خودداری کنید

دود سیگار و در کل هر نوع دودی می‌تواند بینی حساس شما را تحریک کرده و باعث ایجاد التهاب در بینی، افزایش تورم و آهسته‌تر شدن روند بهبود بینی شود. حداقل تا دو ماه بعد از عمل بینی، سیگار و قلیان نکشید.

پاسخ به چند پرسش پُرتکرار در مورد جراحی سوراخ های بینی

آیا با جراحی بینی می‌توان اندازه سوراخ های بینی را کوچک کرد؟

بله. جراحی سوراخ های بینی هم می‌تواند در کنار جراحی کامل بینی و هم به صورت مستقل انجام شود.

آیا جراحی سوراخ های بینی به مراقبت بعد از عمل نیاز دارد؟

بله برای گرفتن نتیجه مطلوب باید در انجام مراقبت‌های بعد از عمل، مصرف‌ داروها و پمادها کاملا دقت کنید.

آیا جراحی ترمیمی می‌تواند تقارن را به سوراخ های بینی برگرداند؟

این موضوع به میزان قرینه نبودن و آسیبی که در اثر جراحی قبلی بینی در سوراخ های بینی ایجاد شده‌اند بستگی دارد. ولی در کل، اگر جراح با مهارتی را برای این عمل انتخاب کنید این قرینگی تا اندازه قابل قبولی به وجود خواهد آمد.

با انتظار نتیجه‌ای معقول و نه عجیب به سراغ عمل بینی بروید

در بسیاری از موارد، قرینه نبودن سوراخ های بینی چیزی است که در اثر بررسی وسواس‌گونه سوراخ های بینی در ذهن فرد به وجود می‌آید. در حقیقت، بسیار از مردم جهان صورت کاملا قرینه‌ای ندارند.

ولی تناسب کلی چهره‌شان در کل، آنها را زیبا نشان می‌دهد. شما هم با هر هدفی که به سراغ جراحی سوراخ های بینی‌تان می‌روید یادتان باشد که نتیجه این جراحی، چیزی نسبی است اما اگر در انتخاب جراحتان دقت کرده باشید این نسبیت، شما را راضی خواهد کرد.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *