بینی از 3 ساختمان اصلی تشکیل شده است که شامل استخوان، غضروف و پوست پوشاننده آنها می‌باشد. آناتومی بینی در عمل بینی اسکلت و داربست اصلی بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده است و لایه پوست این اسکلت را در بر گرفته و می‌پوشاند. در جراحی بینی جراح در ابتدای عمل با برش پوستی کوچکی که در ناحیه پایین بینی،‌ بین دو سوراخ بینی ایجاد می‌کند (که در اصطلاح پزشکی به آن کلوملا می‌گویند). پوست پوشاننده روی داربست اصلی بینی را به سمت بالا هدایت کرده و شروع به تصحیح اسکلت زیرین می‌نماید. در واقع می‌توان گفت که اتفاقاتی که در جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود با ایجاد تغییرات در اسکلت بینی است و پوست بینی به جز در موارد خاصی دست نخورده باقی می‌ماند.

 

آناتومی بینی
آناتومی بینی

 

آناتومی بینی

در آناتومی بینی استخوان تشکیل دهنده 1/3 بالایی هرم بینی می‌باشد. در واقع می‌توان گفت 1/3 بالایی بینی ساختمانی عمدتاً (نه کاملاً) استخوانی دارد. و توسط 2 استخوان، در هر طرف ساخته می‌شود. یکی از استخوان گونه (در واقع برآمدگی نازال استخوان گونه) و دیگری خود استخوان بینی
2/3 پایینی بینی بیشتر از ساختمان‌های غضروفی تشکیل شده است. دو غضروف اصلی بینی (غضرف‌های جانبی بالا و پایین) در این قسمت قرار دارند. غضروف جانبی بالایی یا Upper Lateral Cartilage یک سوم میانی بینی را می‌سازد و غضروف جانبی تحتانی یا Lower Lateral Cartilage سازنده پایین و نوک بینی است.‌
البته باید در نظر داشت که یک دیواره طولی بلند از بالا تا پایین بینی امتداد دارد که ساختمانی غضروفی استخوانی داشته و بینی را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می‌کند که در اصطلاح پزشکی به آن سپتوم می‌گویند و همین دیواره است که در صورت وجود انحراف در آن شخص دچار مشکلات تنفسی شده و در اصطلاح می‌گویند شخص انحراف بینی دارد.

https://drgharooni.com
آناتومی بینی

 

 

این دیواره (سپتوم) دارای ساختمانی استخوانی غضروفی است و غضروفی که در این دیواره وجود دارد بسیار بیشتر از میزان مورد نیاز است و از آن به عنوان بانک غضروف یاد می‌شود و در واقع در هنگام جراحی زیبایی بینی، جراح از این بانک غضروف‌، غضروف برداشته و برای شکل دادن و ترمیم نقاطی که احتیاج به پیوند غضروف دارند استفاده می‌نماید.
در مواردی که شخص سابقه عمل جراحی قبلی انحراف بینی و یا جراحی زیبایی بینی را دارد و جهت ترمیم مجدد مراجعه می‌نماید. احتمال دارد که بانک غضروف بیمار در جراحی قبلی مصرف شده باشد و برای تأمین غضروف مورد نیاز برای جراحی ترمیمی احتیاج به روش‌های دیگری باشد که در ادامه به آ‌ن‌ها اشاره خواهد شد.
و اما در مورد پوست پوشاننده روی اسکلت بینی باید گفت میزان ضخامت این پوست در جراحی بسیار مهم است و به 3 نوع تقسیم می‌شود.

  1. پوست نازک (که در نژاد ایرانی کمتر به چشم می‌خورد)
  2. پوست نرمال
  3. پوست ضخیم (که به اصطلاح در جامعه به اسم بینی گوشتی معروف است)

در واقع بهترین نوع پوست برای جراحی زیبایی بینی پوستی است که نه نازک باشد و نه ضخیم و ضخامت نرمالی داشته باشد. پوست نازک باعث می‌شود که کمترین پَستی بلندی در ساختار غضروفی استخوانی زیرین پس از جراحی نمایان گردد و پوست ضخیم هم که اصطلاحاً به بینی گوشتی معروف است سبب می‌شود که اصلاحاتی که روی ساختار اسکلتی زیرین انجام شده است به چشم نیاید.
البته در هر مورد راهکارهای مخصوصی جهت جراحی و بهتر کردن نتایج جراحی وجود دارد که از آنها جهت جراحی بینی‌های با پوست نازک و بینی‌های گوشتی با پوست ضخیم استفاده خواهد کرد.
ریشه بینی یا RADIX
ریشه بینی در واقع محل اتصال استخوان‌های بینی با استخوان پیشانی یا فرونتال می‌باشد. این منطقه اهمیت بسیار ویژه‌ای در زیبایی صورت در نگاه کلی دارد و نباید در هنگام جراحی بینی بیش از حد به سمت داخل برده شود. زیرا این کار باعث می‌شود به غلط فاصله بین دو چشم بیشتر از حدی که وجود دارد بنظر برسد.

آناتومی بینی
آناتومی بینی

 

پشت بینی (Dorsum)
حد فاصل بین فرورفتگی بالای بینی (که در واقع ریشه بینی بوده محل اتصال استخوان‌های بینی به استخوان‌های پیشانی می‌باشد و به آن زاویه بینی پیشانی می‌گویند) تا نوک بینی را پشت بینی یا dorsum گویند.
در نگاه از بغل پشت بینی می‌توان دچار قوز (hump) یا فرورفتگی (Saddle) باشد، در نمای روبرو می‌تواند پهن یا بیش از از حد نازک باشد.
عکس هامپ مهشاد فکوری
عکس saddle دانلود
عکس پهن مرادی
عکس نرمال
نوک بینی (Nasal Tip)
همانگونه که قبلاً اشاره شد غضروف‌های جانبی تحتانی (Lower Lateral cartilage) سازنده نوک بینی هستند. پوست روی نوک بینی ضخامت بیشتری از پوست پوشاننده پشت بینی دارد، میزان بیرون زدگی نوک بینی از صورت به عنوان Nasal Tip projection شناخته می‌شود که می‌بایست متناسب با سایر اجزاء بینی و صورت فرد باشد که در قسمت معیارهای زیبایی بینی و صورت به آن اشاره خواهد شد و در مطالب بعدی نیز شما رو با جراحی پلک آشنا خواهیم کرد.

آناتومی بینی
آناتومی بینی
آناتومی بینی
آناتومی بینی

 

میزان سربالا بودن نوک بینی Nasal Tip Rotation توسط زاویه‌ای که بین لب بالا و کلوملا (ستون ما بین 2 سوراخ بینی) وجود دارد سنجیده می‌شود، این زاویه در حالت نرمال در جنس مذکر باید بین °95-90 و در جنس مؤنث °110-95 باشد .

آناتومی بینی
آناتومی بینی

کلوملا (ستونک) دیواره بین دو سوراخ بینی را گویند که از پوست و غضروف‌های جانبی تحتانی تشکیل شده است.
این جا محلی است که در عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به روش باز برش پوستی در آن داده می‌شود.

پره‌های بینی
پره‌های بینی از 2 قسمت اصلی تشکیل شده‌اند یکی پوست و دیگری غضروف.
در واقع استحکام کافی و مناسب غضروف باعث عدم کلاپس و بسته شدن سوراخ بینی به سبب وزن پوست روی آن می‌شود.
این موضوع علی‌الخصوص در موارد تنفس تند و عمیق از بینی حائز اهمیت است.
در مواردی که به صورت ذاتی و یا به علت انجام جراحی زیبایی قبلی انجام شده ،از قدرت این غضروف کاسته شده باشد، کلاپس ایجاد می‌شود که می تواند سبب اختلال در تنفس از راه بینی شود . در این موارد باید با تقویت غضروف های مذکور این نقص برطرف گردد.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *