10 روش تضمینی رفع کبودی بعد از عمل بینی

یکی از مشکلاتی که بعد از عمل بینی، خواهی‌نخواهی به سراغتان می‌آید، کبودی بعد از عمل بینی است. این موضوع، می‌تواند باعث ناراحتی‌تان شود و بر حجم استرستان بیفزاید. چون این اتفاق دقیقا بعد از عمل بینی رخ می‌دهد و می‌تواند با تورم شدید همراه باشد. ولی خوشبختانه، این موضوع بعد از گذشت زمان برطرف می‌شود. اگر می‌خواهید خیلی زودتر از حالت طبیعی با کبودی‌ صورت خداحافظی کنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علت کبودی بعد از عمل بینی

علت کبودی بعد از عمل بینی

کبودی پس از جراحی بینی به علت نفوذ خون خارج شده از رگ‌های بینی ایجاد می‌شود و می‌تواند ناحیه چشم را هم درگیر کند. این کبودی در همه افراد به یک اندازه نخواهد بود. حتی برخی بعد از جراحی بینی، اصلا کبودی را تجربه نمی‌کنند. در واقع، میان میزان کبودی بعد از عمل و موارد زیر، رابطه مستقیمی وجود دارد:

  • تکنیک جراحی: باز یا بسته بودن جراحی بینی با توجه به وسعت کاری که پزشک می‌تواند روی بینی انجام دهد، تاثیر مستقیمی روی کاهش یا افزایش کبودی‌های عمل دارد.
  • وسعت دستکاری بینی: هر چقدر که عمل بینی با تغییرات گسترده‌تری روی استخوان‌ها و بافت‌ها همراه باشد، احتمال اینکه میزان کبودی بعد از عمل بینی بیشتر شود هم بالا می‌رود.
  • میزان مهارت جراح: جراحان با تجربه و آشنا به علم روز جراحی، می‌توانند برش‌هایی را با مهارت بیشتر و کمترین آسیب به عروق خونی بینی ایجاد کنند. این موضوع می‌تواند باعث کاهش کبودی‌های زیر چشم شود.
  • ضخامت پوست بینی: ضخیم یا نازک بودن پوست بینی هم می‌تواند روی کبودی‌ها تاثیر بگذارد.
  • پایین نگه داشتن سر: اگر در طول دوران مراقبت بعد از عمل بینی، سرتان را پایین نگه دارید، چیزهای سنگین بلند کنید، به مدت طولانی خم شوید و عضلات صورت و فکتان را بیش از اندازه تکان دهید بیشتر از دیگران دچار کبود شدگی خواهید شد.

نکات و مراقبت‌های لازم برای درمان کبودی بعد از عمل بینی

نکات و مراقبت‌های لازم برای درمان کبودی بعد از عمل بینی

برای آنکه بتوانید در طول دوران بعد از عمل، کمترین کبود شدگی را تجربه کرده و راهی برای از بین بردن کبودی صورت پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم که 10 توصیه زیر را با دقت بخوانید.

1. در انتخاب جراحتان دقت کنید

جراحانی که در کارشان مهارت دارند و تجربه قابل توجهی هم در زمینه عمل بینی به دست آورده‌اند می‌توانند عمل شما را با برش‌های ماهرانه پیش ببرند. همان‌طور که گفتیم این کار باعث می‌شود که پزشک با کمترین آسیب به بافت‌ها و رگ‌های خونی، نتیجه دلخواهش را بگیرد. در نهایت هم شما را با کمترین کبودی صورت روبه‌رو کند.

2. از مصرف داروهای رقیق کننده خون، پرهیز کنید

اگر مشکل پزشکی ندارید، حتما از دو هفته قبل و بعد از عمل بینی، مصرف خودسرانه داروهای ضد التهاب و رقیق‌کننده خون را قطع کنید. این موضوع به کاهش کبود شدگیهای بعد از عمل بینی، کمک بزرگی می‌کند. اگر هم این داروها را با تجویز پزشک مصرف می‌کنید، حتما این موضوع را به جراحتان اطلاع دهید.

3. مصرف الکل، کافئین و سیگار را قطع کنید

خوردن نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار با بالا بردن فشار خون می‌توانند میزان خونریزی را در طول عمل افزایش داده و باعث افزایش کبودی صورت، بینی و چشم شما شوند. سیگار هم چنین خاصیتی را برای کبودی‌ها به دنبال دارد. می‌توانید از عمل بینی‌تان به عنوان بهانه‌ای برای خلاص شدن از دست این عادت‌های نامناسب استفاده کنید.

4. با صورت بدون آرایش به اتاق عمل بروید

استفاده از هرگونه لوازم آرایش، کرم پودر، بی‌بی‌کرم و ضد آفتاب به ویژه انواع ضد آب آنها در روز عمل بینی، ممنوع است. چون این مواد با پوشانندگی قوی خود می‌توانند جلوی دید جراح را بگیرند و رگ‌های خونی را از دید او پنهان کنند. به دنبال این ماجرا، یک برش اشتباه روی رگی که زیر بی‌بی‌کرم پنهان شده است به ویژه در عمل بینی باز می‌تواند کبودی بعد از جراحی را برایتان به ارمغان بیاورد.

5. استفاده از کمپرس سرد بعد از عمل را جدی بگیرید

استفاده از کمپرس سرد بعد از عمل به شکل قابل توجهی روی کاهش کبودی بعد از عمل بینی تاثیر می‌گذارد. از این گذشته، کمپرس سرد می‌تواند به کاهش درد و تورم هم کمک کند.

6. از ورود خون اضافه به ناحیه سرتان جلوگیری کنید

خون حبس شده در میان بافت‌های بینی و صورت باعث کبودی می‌شود. بنابراین، شما باید تلاش کنید که خون اضافی در قسمت سرتان جریان پیدا نکند. برای این کار می‌توانید در طول دوران نقاهت بعد از عمل، سرتان را بالا نگه دارید موقع خواب چند بالش را زیر سرتان بگذارید و از انجام ورزش‌های سخت، بلند کردن چیزهای سنگین و حتی خم شدن، پرهیز کنید.

7. به تغذیه‌تان برسید

داشتن رژیم غذایی مناسب در دوران نقاهت بعد از عمل می‌تواند تا حد زیادی به درمان کبودی‌ زیر چشم کمک کند. به ویژه «آناناس» و «کرفس» را به یاد داشته باشید که می‌توانند تا حد زیادی در این مسیر، کمک‌حالتان باشند.

8. بی‌تحرک نباشید

با وجود آنکه داشتن استراحت در روز اول و دوم بعد از عمل بینی، مهم است ولی هنگامی که احساس کردید می‌توانید از جایتان بلند شوید، قدم زدن آهسته را شروع کرده و کارهایتان را آهسته‌آهسته انجام دهید. چون یک جا نشستن یا خوابیدن هم به نوبه خود باعث افزایش کبودی‌ها می‌شود.

9. از نور خورشید، دوری کنید

قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید می‌تواند کبودی‌ها را افزایش داده و حتی باعث ایجاد لکه اطراف بینی‌تان شود. تا جایی که می‌توانید زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و اگر قرار شد بیرون بروید از کلاه استفاده کرده و سایه‌ها را شکار کنید.

10. داروهایتان را سر وقت مصرف کنید

در طول دوره نقاهت بعد از عمل بینی، پزشک برایتان مقداری دارو و مسکن تجویز می‌کند. حتما این داروها را سر وقت مصرف کنید.

آیا کبودی بعد از عمل بینی خطرناک است؟

آیا کبودی بعد از عمل بینی خطرناک است؟

در حالت عادی، تقریبا هر کسی بعد از انجام عمل بینی دچار کبودی و تورم می‌شود. این موضوع، چیزی طبیعی است که بعد از چند روز و با مراقبت‌هایی که انجام می‌دهید برطرف می‌شود. ولی اگر این کبودی‌ها در طی چند روز پس از عمل، نشانه‌های بهبودی را از خود نشان ندادند، با درد همراه بودند، گسترش پیدا کردند، تب و لرز، سرگیجه و حالت تهوع به شما دست داد، حتما این موارد را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

روند بهبودی کبودی بعد از عمل بینی

بعد از اینکه جراحی بینی شما تمام شد و به خانه برگشتید، کم‌کم‌ سر و کله کبودی‌ها هم پیدا می‌شوند. مقدار این کبودی‌ها تا 72 ساعت بعد از عمل به اوج خود می‌رسند و سپس در طی 10 روز آینده، فروکش می‌کنند. جالب اینکه برخی از افراد به هیچ وجه دچار کبودی نمی‌شوند و برخی دیگر تا 60 روز پس از عمل هم نشانه‌هایی از کبودی روی صورتشان باقی می‌ماند.

به جز مواردی که علامت خطر را نشان می‌دهند و در موردشان برایتان گفتیم، هیچ مورد نگران کننده‌ای در مورد کبودی ناشی از عمل بینی وجود ندارد و به مرور زمان بدون هیچ عارضه دیگری، برطرف می‌شوند.

سخن پایانی

کبودی بعد از عمل بینی با وجود ظاهر کمی ترسناکش، چیز نگران‌کننده‌ای نیست. اگر در انتخاب پزشکتان به خوبی عمل کرده باشید و مراقبت‌های پس از عمل را جدی بگیرید، خیلی زود و راحت‌تر از چیزی که فکرش را می‌کنید، این دوران کبود رنگ را هم پشت سر می‌گذارید و بعدها از آن به عنوان یک خاطره، یاد خواهید کرد.

سوالات متداول

آیا کبودی بعد از عمل بینی قابل پیشگیری است؟

این کبودی تقریبا برای هر کسی که عمل بینی را انجام دهد، اتفاق می‌افتد. ولی شما می‌توانید با قطع مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و قطع مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار به کاهش این کبودی کمک کنید.

کبودی‌های بعد از عمل بینی می‌توانند خطرناک باشند؟

خیر. این کبودی‌ها در حالت معمولی خطری ندارند. ولی اگر این کبودی، گسترش پیدا کرد یا دردناک شد، به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین عامل در کاهش کبودی بعد از عمل چیست؟

انتخاب یک جراح با تجربه و با مهارت که بتواند با زدن برش‌های درست، کمترین آسیب را در بافت‌ها ایجاد کند، مهم‌ترین عامل در کاهش کبودی پس از جراحی بینی است.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *