بهترین روش ‌های عمل بینی

بهترین روش های عمل بینی چیستند؟ بهترین روش عمل بینی برای بینی ما چیست؟ وجود چه ویژگی‌هایی، یک روش عمل بینی را بهتر از دیگری می‌کند؟ در این گفتگو، نگاهی به بهترین روش های عمل بینی می‌اندازیم، مزیت‌ها و معایبشان را با هم مقایسه کرده و پاسخی روشن برای پرسش‌هایمان پیدا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع روش های عمل بینی

در حالت کلی، تکنیک‌های جراحی بینی به دو دسته کلی «عمل بینی باز» یا «Open Rhinoplasty Technique» و «عمل بینی بسته» یا «Closed Rhinoplasty Technique» تقسیم می‌شوند؛ اما در گوشه و کنار آن روش‌های دیگری هم وجود دارند که در ادامه، پای تمام آنها را به گفتگویمان باز می‌کنیم. بیایید کار را با روش‌هایی که در این زمینه، حق آب و گل دارند شروع کنیم.

طریقه عمل بینی به روش باز

آشنایی با انواع روش های عمل بینی

در این روش جراحی، پزشک با ایجاد یک برش کوچک در قسمت پایه میانی بینی که به آن «کلوملا» می‌گویند کار را آغاز می‌کند. با این کار، پوست تمام بینی کنار می‌رود و جراح می‌تواند غضروف‌ها، استخوان بینی و بافت‌های آن را به راحتی ببیند.

هنگام عمل بینی باز، جراح می‌تواند تغییراتی را در بخش «پل بینی»، «نوک بینی»، «ارتفاع بینی»، «عرض بینی» و … ایجاد کند. در کنار این موارد، برداشتن «پولیپ بینی»، «اصلاح انحراف بینی» و دیگر مواردی که به طور مستقیم روی تنفس بیمار نقش دارند به راحتی انجام می‌شوند.

بخیه‌های بینی در این روش، قابل دیدن هستند اما بعد از سپری کردن دوره نقاهت و کشیدن بخیه‌های بینی، به مرور زمان ناپدیدتر می‌شوند.

بررسی مزایا و معایب عمل بینی به روش باز

هر روش جراحی با نکته‌های مثبت و منفی همراه است. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم و با روش جراحی بینی باز، بیشتر آشنا شویم:

 • جراح می‌تواند تمام بخش‌های داخلی بینی را بررسی کند

در این روش، پوست روی بینی کنار می‌رود و جراح می‌تواند به طور مستقیم بافت‌ها، استخوان بینی و غضروف‌ها را ببیند و برای تغییرشان دست به کار شود.

 • اصلاح مشکلات بینی

بیشتر جراحان، روش جراحی بینی باز را به عنوان اولین گزینه روی میز برای اصلاح مشکلات بینی در نظر می‌گیرند. مواردی مثل «انحراف بینی» فقط با روش جراحی باز، قابل درمان هستند.

 • تغییرات دقیق‌تر و با کمترین خطا در بخش نوک بینی

در بینی‌هایی که قرار است به مدل عروسکی در بیایند، فقط روش جراحی باز است که می‌تواند به جراح این اختیار را بدهد تا این تغییرات ظریف را روی نوک بینی، پل بینی و … پیاده‌سازی کند.

 • دوره نقاهت طولانی‌تر

به دلیل برش‌ها و تغییرات اساسی که پزشک در روش جراحی بینی باز انجام می‌دهد، دوره نقاهت بعد از عمل در آن طولانی‌تر است.

 • وجود تورم و زخم‌های مشخص

به دلیل دستکاری گسترده‌ای که توسط جراح برای رسیدن به نتیجه مطلوب یا درمان مشکلات بینی انجام می‌شود، تورم و کبودی‌ها در این روش جراحی، بیشتر هستند؛ اما بعد از طی کردن دوره نقاهت و با رعایت دستورهای پزشک، این تورم و کبودی کمتر و کمتر می‌شود و شما می‌توانید خیلی زودتر، ساختار نهایی بینی‌تان را ببینید.

 • خونریزی بیشتر در زمان جراحی

در این روش، به دلیل برش‌های بیشتری که جراح روی ساختمان بینی ایجاد می‌کند، احتمال خونریزی، بیشتر از روش‌های دیگر است.

چرا جراحان از عمل بینی به روش باز، استقبال می‌کنند؟

این موضوع، دلیل‌های زیادی دارد. یکی از آنها این است که پزشک خیلی راحت‌تر می‌تواند تغییرات مورد نظرش را روی بینی بیمارش پیاده کند؛ تغییراتی مثل:

 • برطرف کردن ایرادهایی که در ظاهری بینی، خودشان را نشان می‌دهند

بزرگ یا کوچک بودن عرض بینی، پهن یا باریک بودن پل و نوک بینی و … جزو مواردی هستند که پزشک می‌تواند در طول جراحی بینی به روش باز، آنها را اصلاح کند.

 • تغییر زاویه و قوز بینی در یک جلسه

بینی‌هایی که دچار کجی هستند یا قوز بینی بزرگی دارند، فقط با استفاده از روش جراحی بینی باز قابل اصلاح هستند.

 • برطرف کردن تمام مشکلات تنفسی

جراح می‌تواند در طول عمل بینی باز، تمام مشکلات تنفسی که به حفره‌های بینی مربوط هستند را اصلاح کرده و تنفسی راحت را به شما هدیه کند.

طریقه عمل بینی به روش بسته

آشنایی با انواع تکنیک‌های عمل بینی

درست در نقطه مقابل عمل بینی باز، عمل بینی بسته قرار دارد. در این روش، جراح بدون اینکه برشی روی بینی انجام دهد دست به ایجاد تغییر می‌زند. در واقع، برش‌های لازم برای عمل از داخل انجام می‌شوند.

نقطه‌های قوت و ضعف عمل بینی به روش بسته

از بخش‌های مثبت و منفی این عمل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • انجام جراحی بدون برش‌های مشخص روی بینی

هر برشی که در این جراحی لازم باشد از داخل سوراخ‌های بینی زده می‌شود. در نتیجه، هیچ اثری از بخیه روی بینی دیده نخواهد شد.

 • بهبودی سریع‌تر بعد از عمل

به دلیل دستکاری‌ها و برش‌های محدودی که در بینی انجام می‌شوند، تورم و کبودی بسیار کمتر خواهد بود و بیمار می‌تواند خیلی زودتر از روش جراحی باز به زندگی عادی خود برگردد.

 • جراح نمی‌تواند دست به تغییرات بزرگ بزند

در روش جراحی بینی بسته، جراح چیز زیادی از داخل بینی را نمی‌بیند. به همین دلیل، نمی‌تواند بخش‌های بزرگی از بینی را دستکاری کند؛ مثلا اصلاح استخوان بینی در این روش، خیلی سخت به نظر می‌رسد.

 • کم کاربرد در جراحی‌های درمانی

اکثر قریب به اتفاق جراحی‌های درمانی فقط با روش جراحی باز قابل اجرا هستند؛ اما باز هم بخش‌هایی مثل «پولیپ بینی» وجود دارند که بنا بر تشخیص جراح می‌توان با کمک جراحی بینی بسته، به درمان آنها پرداخت.

 • بسته بودن دست جراح در تغییر دادن نوک بینی

همان‌طور که با هم گفتیم، جراح نمی‌تواند در این روش هیچ برشی را روی بینی ایجاد کند. در نتیجه، شکل دادن به نوک بینی در جراحی بسته، سخت خواهد بود.

روش‌های جراحی بینی بدون تیغ جراحی!

دو روش اصلی جراحی بینی یعنی «باز» و «بسته» را با هم بررسی کردیم. حالا به سراغ روش‌های حاشیه‌ای جراحی بینی می‌رویم که از گوشه و کنار در موردش حرف می‌زنند. بیایید ببینیم آیا واقعا می‌شود بدون تیغ جراحی، بینی را تغییر داد؟

عمل بینی با مواد پر کننده

بهترین روش های عمل بینی

برخی از مواد پر کننده مثل «مواد پر کننده دارای هیالورونیک اسید» یا انواعی از پلیمرها وجود دارند که پزشک از آنها برای پر کردن بخش‌های خالی استخوان در پل بینی یا تغییر در تیغه میانی بینی برای کاهش انحراف بینی استفاده می‌کند.

عمل بینی با لیزر

برخی از پزشکان که بیشتر از درد بیمار به فکر جیب خود هستند با تبلیغات گسترده ادعا می‌کنند که می‌توانند با کمک لیزر، شکل بینی را تغییر داده یا مشکلات تنفسی را برطرف کنند. متاسفانه، علم هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که بتوان از لیزر برای انجام چنین تغییرات گسترده‌ای کمک گرفت. بنابراین این روش، کاربردی در عمل بینی ندارد.

عمل بینی به روش آندوسکوپی

عمل بینی به روش آندوسکوپی، روشی علمی است که از آن برای درمان بیماری‌های بینی استفاده می‌شود. نمونه روشن آن جراحی پولیپ بینی است. در این روش، پزشک با ابزارهای ویژه آندوسکوپی به عمق حفره بینی و سینوس‌ها نفوذ کرده و پولیپ‌ها را برمی‌دارد یا عفونت‌ها را پاکسازی می‌کند.

نقطه‌های قوت و ضعف روش‌های جراحی بینی بدون جراحی چیستند؟

اگر روش جراحی با لیزر که کاربردی در عمل بینی ندارد را کنار بگذاریم، می‌توانیم نگاهی به بخش‌های تاریک و روشن جراحی بینی بدون عمل بیندازیم.

 • این عمل‌ها بدون استفاده از تیغ جراحی، انجام می‌شوند

چه در روش تزریق مواد پر کننده و چه در جراحی آندوسکوپی، پزشک برشی روی بینی به وجود نمی‌آورد. بنابراین، خبری از خونریزی نیست و نیازی هم به بخیه نخواهد بود.

 • انجام عمل بدون بیهوشی

در روش تزریق مواد پرکننده شما بیهوش نمی‌شوید. بنابراین، نیازی نیست که با عوارض بعد از بیهوشی دست و پنجه نرم کنید؛ اما در عمل آندوسکوپی، نیاز به بیهوشی کامل وجود دارد.

 • دوره نقاهت بعد از عمل بسیار کوتاه است

در تزریق فیلر یا موارد پلیمری، بیمار بلافاصله بعد از تزریق می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد. در روش جراحی آندوسکوپی هم شاید نیاز به یکی دو روز مراقبت وجود داشته باشد؛ اما در کل، دوره نقاهت در این روش‌ها بسیار کوتاهتر از روش جراحی بینی باز و بسته خواهد بود.

 • پرداخت هزینه کمتر

روش‌های جراحی بینی بدون عمل نسبت به روش‌های جراحی بینی باز و بسته، بسیار کم‌هزینه‌تر هستند.

 • موقتی بودن تاثیر روش‌ها

روش تزریق مواد پر کننده، نوعی عمل بازگشت‌پذیر است. یعنی پزشک می‌تواند با تزریق مواد جذب کننده، فرم بینی شما را به حالت قبل برگرداند. جالب اینکه بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، حتی بدون تزریق مواد جذب کننده هم بینی به حالت قبلی خود بر می‌گردد.

البته این موضوع در مورد عمل آندوسکوپی که روشی درمانی است صادق نخواهد بود و تغییرات در آن عمل، همیشگی هستند. مگر اینکه بیماری مثلا پولیپ بینی دوباره عود کند.

 • نباید از این عمل‌ها انتظار تغییرات بزرگ را داشت

پزشک نمی‌تواند با تزریق فیلر، بینی استخوانی را به بینی عروسکی تبدیل کند. بنابراین، بهتر است انتظارات بسیار کمی از این روش جراحی داشته باشیم.

 • درگیری با عوارض تزریق مواد پر کننده

در روش جراحی بینی با تزریق مواد پر کننده، برخی از مراجعه کننده‌ها دچار عوارضی مثل «ورم»، «کبودی»، «جابه‌جایی مواد پر کننده زیر پوست» و حتی «عفونت» می‌شوند.

از میان روش‌های عمل بینی، بهترین روش کدام است؟

بهترین روش عمل بینی، روشی است که بتواند مشکلات بینی شما را برطرف کرده و شما را به آن شکل نهایی که از بینی‌تان انتظار دارید برساند. پزشک برای گرفتن این تصمیم، مجموعه‌ای از شرایط را سبک و سنگین می‌کند.

البته شما هم می‌توانید نظر خودتان را به گوش پزشک برسانید. ولی پیشنهاد ما این است که به تجربه و مهارت او اعتماد کرده و بگذارید او تصمیم نهایی را بگیرد.

پاسخ به چند پرسش متداول در مورد بهترین روش عمل بینی

 • آیا انتخاب مدل بینی می‌تواند نوع جراحی را هم تغییر دهد؟

چه بینی شما «گوشتی» باشد و چه «استخوانی» نوع مدل بینی انتخابی شما در روش جراحی تاثیر چندانی ندارد. چون در نهایت این پزشک است که بنا به شرایط جسمی‌تان و مهارت خودش، عمل بینی «باز» یا «بسته» را برایتان در نظر می‌گیرد.

 • آیا انجام جراحی بینی با عوارض همراه است؟

مثل هر جراحی دیگری، عمل بینی هم با عوارضی همراه است؛ اما اگر مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی را جدی بگیرید، مقدار این عوارض بسیار کم خواهند بود.

 • آیا جراحی بینی با لیزر، امکان پذیر است؟

خیر. بر اساس قدرت تکنولوژی لیزر تا لحظه نگارش این مقاله، نمی‌توان از آن برای انجام جراحی بینی گسترده استفاده کرد؛ مثلا اصلاح انحراف بینی یا تبدیل بینی استخوانی به بینی فانتزی با لیزر، چیزی جز رویا نیست.

 

 

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *