مشکلات روحی بعد از عمل بینی

مشکلات روحی بعد از عمل بینی


حتماً برای شما پیش آمده است که دوستان و آشنایانتان پس از انجام جراحی بینی با مشکلات روحی جدی روبرو شده باشند. این افراد از نتیجه عمل رضایت نداشته و حتی احساس افسردگی و کلافگی می‌کنند. اگر می‌خواهید به دوستان و آشنایان خود کمک کنید یا حتی با این عوارض پس از عمل جراحی بینی روبرو نشوید باید با راه‌حل مشکلات روحی بعد از عمل بینی آشنا شوید. در این مطلب از سایت دکتر قارونی قصد داریم علل ایجاد این مشکلات، علائم بروز آنها و همچنین روش‌های درمان این مشکلات روحی را به شما معرفی کنیم.

دلیل افسردگی و کلافگی بعد از عمل بینی چیست؟

باید بدانید که چه عواملی باعث بروز افسردگی و کلافگی بعد از جراحی بینی می‌شود. تنها در این صورت است که می‌توانید با آنها به بهترین نحو مقابله کنید.

 1.  واکنش به داروهای بیهوشی و بی‌حسی
  یکی از عوارض داروهای بیهوشی و بی‌حسی که در انجام اعمال جراحی پلاستیک از آنها استفاده می‌شود، افسردگی و اختلالات روانی است. تا زمانی که این مواد به طور کامل از بدن شما دفع نشوند، شما با احساسات ناخوشایندی دست‌وپنجه نرم می‌کنید.
 2.  ترس و نگرانی
  یکی از بزرگ‌ترین عواملی که باعث بروز افسردگی و کلافگی می‌شود، ترس و نگرانی است. اگر شما می‌ترسید که بینی عمل شده شما پس از مدتی آسیب ببیند یا چهره شما آن‌گونه که انتظار دارید فرم نگرفته باشد، مستعد ابتلا به افسردگی پس از انجام جراحی بینی هستید.
  برخی از افراد جراحی بینی را به دلیل رفع مشکلات ناشی از پولیپ بینی انجام می‌دهند. اگر می‌پرسید از کجا بفهمیم پولیپ بینی داریم؟ باید به نشانه‌های آن توجه کنید. خر و پف کردن، مشکلات تنفسی، گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی و اختلالات تنفسی از جمله نشانه‌های پولیپ بینی هستند.
 3.  طولانی شدن دوره نقاهت
  شما پس از جراحی بینی باید مدتی را به استراحت اختصاص دهید و در این زمان مراقب بینی خود نیز باشید. همه این‌ها باعث می‌شود تا روند عادی زندگی شما برهم بخورد. اگر این دوره طولانی شود نظم زندگی شما به هم ریخته و ممکن است بر روی روحیات شما تأثیر منفی بگذارد. همین امر باعث بروز مشکلات روحی بعد از عمل بینی خواهد شد.
 4.  کاهش اعتمادبه‌نفس
  کسانی که برای تغییر فرم بینی خود اقدام می‌کنند، از نقصی در چهره خود رنج می‌برند. بسیاری از بیماران پس از عمل جراحی اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند و ممکن است تصور کنند که حتی با انجام عمل جراحی نیز نمی‌توانند این معیار زیبایی در ایران را به دست آورند. همین امر باعث می‌شود تا به مشکلات روحی دچار شوند.
دلیل افسردگی و کلافگی بعد از عمل بینی چیست؟
دلیل افسردگی و کلافگی بعد از عمل بینی چیست؟

نشانه‌های بروز مشکلات روحی پس از جراحی بینی چیست؟

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان به تازگی عمل جراحی بینی را انجام داده‌اید یا قصد دارید در آینده نزدیک این کار را انجام دهید باید با نشانه‌های افسردگی آشنا باشید. اگر پس از انجام عمل جراحی با این نشانه‌ها روبرو شدید سریعاً راهی را برای خروج از این بحران‌های روحی انتخاب نمایید. برخی از نشانه‌های افسردگی در بیماران به شرح زیر هستند:

 • فرد افسرده دچار بی‌خوابی یا افزایش ساعات خواب خواهد شد.
 •  هنگامی که مشغول تفکر است بیشتر به موضوعات غمگین و منفی فکر می‌کند.
 •  دیگر فعالیت‌های قبلی او را شاد نخواهد کرد.
 •  نمی‌تواند بر روی موضوعی تمرکز کند.
 •  قدرت تصمیم‌گیری خود را از دست می‌دهد.
 •  وضعیت اشتهای او نیز تحت‌تأثیر افسردگی قرار می‌گیرند.
 •  فرد افسرده ممکن است دچار اضافه‌وزن یا کاهش شدید وزن شود.
 •  فرد احساس گناه یا بی‌ارزش بودن کند.
 •  در نهایت ممکن است فرد آسیب‌دیده به مرگ یا حتی خودکشی فکر کند.
نشانه‌های بروز مشکلات روحی پس از جراحی بینی چیست؟
نشانه‌های بروز مشکلات روحی پس از جراحی بینی چیست؟

چگونه با مشکلات روحی بعد از جراحی بینی روبرو شویم؟

اگر راهکاری مناسب برای خروج از بحران روحی بعد از عمل جراحی بینی نداشته باشید ممکن است با مشکلات جدی روبرو شوید. این افسردگی تمام جوانب زندگی شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است باعث انجام کارهای خطرناک مانند خودکشی شود. در ادامه قصد داریم تا شما را با مؤثرترین راهکارهای درمان مشکلات روحی بعد از انجام جراحی بینی آشنا کنیم:

 • به یک روان درمانگر مراجعه کنید
  برای آنکه بهترین راه را برای غلبه به مشکلات روحی بعد از انجام اعمال جراحی پیدا کنید باید ریشه مشکل مشخص شود. معمولاً در جلسات روان درمانی، نگرانی‌ها و اضطراب شما ریشه‌یابی شده و به طور اصولی درمان می‌شوند.
 • رژیم غذایی خوب را انتخاب کنید
  تغذیه اثر بسیار زیادی بر روی روحیات هر فرد دارد. اگر پس از انجام عمل جراحی تغذیه مناسب نداشته باشید نه تنها دچار کمبود ویتامین و افسردگی خواهید شد بلکه دوره نقاهت شما نیز طولانی‌تر می‌شود. به همین دلیل باید بهترین و مفیدترین مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • با دوستان خود وقت بگذرانید
  یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث تشدید افسردگی می‌شود، تنهایی است. اگر وقت بیشتری را با دوستان خود بگذرانید، روحیه شما بهتر شده و به افسردگی دچار نمی‌شوید. همچنین صحبت با دوستان و ابراز نگرانی‌هایتان، بار آنها را سبک‌تر کرده و مشکلات روحی شما را کمتر می‌کند.
 • طبیعت گردی را شروع کنید
  گشت‌وگذار در طبیعت باعث درمان افسردگی‌های شدید می‌شود. شما می‌توانید یک پیاده‌روی کوتاه در پارک نزدیک منزل خود داشته باشید و روحیه خود را مجدداً احیا کنید.
 • صبر داشته باشید
  بسیاری از افراد از نتایج عمل می‌ترسند به همین دلیل با مشکلات روحی روبرو می‌شوند. کسانی که دچار نقص در ناحیه پل بینی هستند استرس بیشتری برای فرم نهایی بینی خود دارند. آیا می دانید پل بینی کجاست؟ اگر قد بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید، وسط آن پل بینی است.
  این پل دقیقاً جایی است که استخوان بینی تمام شده و غضروف‌های بینی شروع می‌شوند. اگر کمی صبر داشته باشید خواهید دید که نتیجه عمل به چه صورت است. البته انتخاب دکتر حاذق نیز این اعتماد را در شما به وجود می‌آورد.
 • ورزش از زندگی خود حذف نکنید
  بسیاری از افراد پس از دوره نقاهت نیز ورزش را از زندگی روزانه خود حذف می‌کنند. در صورتی که ورزش مداوم باعث آزاد شدن اندورفین در بدن خواهد شد و درمانی قطعی برای افسردگی و مشکلات روحی است. شما تا دو هفته بعد از عمل می‌توانید پیاده‌روی سبک انجام دهید و پس از آن برای انجام انواع ورزش‌ها آماده هستید.

سخن آخر

برخی از بیمارانی که جراحی‌های زیبایی مانند عمل جراحی بینی را انجام می‌دهند با مشکلات روحی بعد از آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این مشکلات ناشی از داروهای بیهوشی و بی‌حسی، احساس ترس و نگرانی، طولانی شدن دوره نقاهت و کاهش اعتمادبه‌نفس فرد هستند. اگر دچار اختلالات خواب شده‌اید یا احساس گناه و بی‌ارزش بودن می‌کنید یا حتی اشتهای شما با قبل از عمل تفاوت پیدا کرده است احتمال زیاد به افسردگی و کلافگی بعد از عمل جراحی بینی دچار شده‌اید.

برای رفع این مشکلات می‌توانید با یک روان درمانگر مشورت کرده و رژیم غذایی خوبی را در پیش بگیرید. سعی کنید با دوستان خود وقت بگذرانید و طبیعت‌گردی را نیز شروع کنید. اگر کمی صبر داشته باشید و به نتیجه دلخواه خود می‌رسید. در این مدت ورزش و پیاده‌روی را فراموش نکنید.

دکتر قارونی یکی از متبحرترین جراحان زیبایی در ایران است که تاکنون به هزاران نفر برای رفع نواقص بینی کمک کرده است. این پزشک راهکارهای خاصی را برای درمان مشکلات بعد از جراحی بینی به بیمارانش ارائه می‌دهد. اکثر کسانی که دکتر علی قارونی را برای زیباتر شدن انتخاب کردن از نتیجه عمل رضایت دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *