نکته‌های طلایی شستشوی داخل بینی با سرم

نکته‌های طلایی شستشوی داخل بینی با سرم

یکی از کارهای بسیار مهمی که بعد از عمل بینی باید انجام دهیم، شستشوی داخل بینی با سرم است. این کار زمانی که هنوز بینی شما زخم و التهاب دارد انجام می‌شود.

بنابراین، خیلی مهم است که آن را دقیق و درست انجام دهید. در این مقاله هر آنچه که برای شستشوی بینی بعد از عمل زیبایی باید بدانید را دور هم جمع کرده‌ایم. تا پایان این ماجرای حساس در کنارمان باشید.

چرا بعد از عمل بینی باید شستشوی بینی را انجام دهیم؟

بینی بعد از عمل هنوز هم مقداری خونریزی دارد. از این گذشته، لخته‌های خونی که در طول برش‌های عمل بینی به وجود آمده‌اند هنوز داخل حفره‌های بینی هستند. به همین دلیل، باید با کمک شستشو این خونابه و لخته‌های خونی را از بینی خارج کرد.

انجام شستشوی بینی چه مزیت‌هایی دارد؟

اجازه بدهید از کمی نزدیک‌تر با علت و مزیت‌های انجام این کار آشنا شویم:

1. جلوگیری از عفونت

نکته‌های طلایی شستشوی داخل بینی با سرم

اگر لخته‌های خونی و ترشحات از حفره‌های بینی خارجی نشوند، بینی کیپ می‌شود. سپس ترکیب خون + رطوبت + زخم‌های تازه، دست به دست هم می‌دهند و زمینه عفونت در بینی را فراهم می‌کنند.

اگر مراقب نباشید و این عفونت زیاد شود می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به بافت بینی شما و حتی تمام بدنتان وارد کند. یادتان باشد که بینی به چشم‌ها و مغز بسیار نزدیک است و هر عفونت کنترل نشده‌ای در این بخش می‌تواند خطرناک باشد.

2. جلوگیری از بد بو شدن دهان و بینی

یکی از عوارض عفونت در بینی – البته نه عفونت شدید – بدبو شدن دهان و تنفس است. با انجام مرتب شستشوی بینی می‌توانید از بروز این ماجرا جلوگیری کنید.

3. افزایش رطوبت بینی

حفظ رطوبت داخل بینی یکی از موارد مهمی است که در مراقبت‌های پس از عمل بینی باید برایش تلاش کنید. یک شستشوی ساده با سرم و استفاده از پمادهایی که پزشکتان تجویز می‌کند می‌تواند به راحتی این رطوبت را به وجود بیاورد

4. ضدعفونی کردن حفره بینی و بهبود سریع‌تر زخم‌ها

زخم‌های داخل بینی در یک بستر تمیز و ضدعفونی شده خیلی سریع‌تر و بهتر بهبود پیدا می‌کنند.

5. باز شدن حفره‌های بینی و تنفس راحت‌تر

با پاکسازی بینی از لخته‌های خشک شده و ترشحات داخلی، می‌توانید حفره‌های بینی‌تان را باز و مرطوب نگه دارید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا به تنفس طبیعی از بینی‌تان ادامه دهید.

6. کمک به کاهش تورم در بینی

با بهبود سریع‌تر زخم‌ها و تلاش برای جلوگیری از ایجاد عفونت، التهاب و تورم بینی هم کم‌کم از بین می‌روند.

انجام ندادن شستشوی بینی چه آسیبی به ما می‌زند؟

بدون شک، اتفاق‌های خوشایندی رخ نخواهند بود. ولی بگذارید چند مورد از آنها را برایتان ردیف کنیم:

 • بروز عفونت در بینی
 • دردناک شدن بینی
 • افزایش تورم در بینی
 • کاهش حس بویایی
 • اختلال در تنفس طبیعی از بینی
 • ایجاد گرفتگی و چسبناکی در حفره‌های بینی
 • بدبو شدن دهان
 • کاهش سرعت بهبودی
 • و …

انجام مرتب شستشوی داخل بینی با سرم، شما را از این همه دردسر نجات می‌دهد.

از چه مایعاتی می‌توان برای شستشوی بینی بعد از عمل استفاده کرد؟

سرم‌های نمکی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند یا سرمی نمکی که با رعایت غلظت مناسبش آن را در خانه تهیه می‌کنید بهترین مایعاتی هستند که می‌توانید آنها را برای شستشوی بینی‌تان به کار بگیرید.

روش گام به گام شستشوی بینی بعد از عمل چگونه است؟

شستشوی بینی، درست بعد از زمانی که از بیمارستان مرخص شده و به خانه بر می‌گردید شروع می‌شود.

در روز اول و حتی چند روز اول که زخم‌ها تازه هستند، باید شستشوی بینی را بسیار با ملایمت انجام دهید. بعد از گذشت سه چهار روز می‌توانید شستشو را به صورت عمیق‌تر پیش ببرید. بگذارید این مراحل را گام به گام برایتان توضیح دهیم.

1. وسایل لازم را مهیا کنید

وسایل لازم شستشوی بینی با سرم

برای آغاز شستشوی بینی به چند «سرنگ نو و استریل»، «سرم نمکی» و «دستمال کاغذی نرم» نیاز دارید. بعد از باز کردن بسته‌بندی سرنگ، سوزن آن را جدا کرده و دور بیندازید. سپس سرنگ را از سرم نمکی پر کنید. بعد از مهیا کردن این شرایط، شستشو آغاز می‌شود.

2. در سه چهار روز اول، شستشوی ملایم را آغاز کنید

روزهای اول بعد از عمل، بسیار حساس هستند. اصلا نباید به بینی‌تان فشار وارد کنید. به همین دلیل، محلول سرم نمکی را بدون فشار داخل حفره بینی‌تان بریزید.

اگر این محلول فقط قسمت جلو را هم تمیز کرد تا اینجای کار در کارتان موفق بوده‌اید. در روزها آینده می‌توانید شستشو را عمیق‌تر انجام دهید. بعد از شستن ابتدای حفره بینی آن هم با ملایمت، اطراف بینی‌تان را با دستمال کاغذی به آرامی خشک کنید.

نکته: در برخی از عمل‌های زیبایی و درمانی بینی، تا سه روز در بینی شما «تامپون» وجود دارد. صد البته که با وجود تامپون نمی‌توانید شستشوی بینی‌تان را انجام دهید. در چنین شرایطی صبر کنید تا پزشکتان تامپون را خارج کند و شستشو را از اولین روز بعد از برداشت تامپون آغاز کنید.

3. انجام شستشوی عمیق‌تر با گذشت زمان

بعد از اینکه سه تا چهار روز از عمل بینی‌تان گذشت، شستشو را به شکلی عمیق‌تر انجام دهید. به این ترتیب که سرم داخل سرنگ بدون سوزن را با فشار بیشتری درون حفره بینی‌تان تخلیه کنید تا مایع سرم به بخش‌های بیشتری از بینی‌تان نفوذ کند.

به همین سادگی می‌توانید شستشوی داخل بینی با سرم را انجام دهید. البته به جز سرنگ بدون سوزن، ابزارهای تخصصی دیگری هم برای شستشوی بینی وجود دارند. می‌توانید با سر زدن به داروخانه‌ها این وسایل را تهیه کنید. ولی پیشنهاد دکتر قارونی، همان سرنگ نوی بدون سوزن و سرم نمکی است.

بایدها و نبایدهای شستشوی داخل بینی با سرم

بایدها و نبایدهای شستشوی داخل بینی با سرم

توجه کردن به نکته‌های زیر می‌تواند یک شستشوی مطمئن و قابل قبول را برایتان به دنبال داشته باشد. بیایید این نکته‌های مهم را با هم مرور کنیم.

 • شستشوی بینی را با ملایمت انجام دهید
 • نباید از انگشتان دستتان برای خارج کردن خون‌های خشک شده بینی‌تان استفاده کنید
 • موقع شستشوی بینی‌تان به هیچ عنوان فین نکنید
 • اگر موقع تخلیه سرم درون بینی‌تان فشار ناگهانی به حفره بینی‌ وارد شد و مایع سرم به حلقتان راه پیدا کرد، نترسید. مشکلی پیش نمی‌آید ولی سعی کنید این ماجرا را تکرار نکنید. یادتان باشد، همه چیز باید با ملایمت انجام شود
 • وقتی از «شستشوی عمیق» حرف می‌زنیم منظورمان این نیست که سرم شبیه به زمانی که برای برطرف کردن سرماخوردگی بینی‌ خود را شستشو می‌دهید از یک سوراخ وارد و از سوراخ دیگر خارج شود. هرگز به این شدت از شستشو بعد از عمل بینی نیازی نیست
 • به مدت طولانی از یک سرنگ استفاده نکنید. بعد از چند بار شستشو حتما سرنگ جدیدی را برای تمیز کردن بینی‌تان باز کنید
 • به هیچ عنوان از «گوش پاک‌کن» برای تمیز کردن حفره بینی‌تان استفاده نکنید
 • شاید در حین شستشوی بینی‌تان بخیه‌های جذبی هم همراه با مایع سرم از بینی‌تان خارج شوند. این مورد هم جای نگرانی ندارد

شستشوی بینی با سرم تا چند روز باید انجام شود؟

بهتر است حداقل سه بار در روز و به مدت دو ماه شستشوی بینی را با اصول و نکته‌هایی که برایتان گفتیم، انجام دهید. البته نظر پزشک شما در این زمینه بر پیشنهاد ما مقدم است.

اگر پزشکتان دستورالعمل خاصی را برای شستشو به شما توصیه می‌کند حتما مو به مو از روی آن پیش بروید.

پاسخ به پرسش‌های متداول در مورد شستشوی داخل بینی با سرم

بینی من تامپون دارد، چطور آن را شستشو دهم؟

تا زمانی که تامپون درون حفره‌های بینی شما است نمی‌توانید شستشو را انجام دهید. باید صبر کنید تا پزشکتان تامپون‌ها را خارج کند و بعد از آن شستشوی بینی‌تان را با سرم نمکی آغاز کنید.

آیا می‌توان از الکل به جای سرم نمکی برای شستشوی بینی استفاده کرد؟

به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم که الکل را جایگزین سرم نمکی کنید. چون الکل می‌تواند بافت‌های داخل بینی را تحریک کرده و باعث التهاب شود.

از این گذشته، سوزش فراوانی که استفاده از الکل روی زخم‌ها و بافت‌های ملتهب بینی به وجود می‌آورد غیرقابل تحمل است و می‌تواند باعث واکنش سریع شما، فین کردن شدید و خونریزی شود!

 آیا شستشوی بینی می‌تواند به ساختار بینی آسیب برساند؟

خیر. شستشوی بینی با هدف ضدعفونی کردن و پاکسازی حفره‌های بینی از لخته‌های خونی و ترشحات انجام می‌شود. اگر این کار را با ملایمت انجام دهید نه تنها هیچ آسیبی به ساختار بینی‌تان وارد نمی‌کند بلکه باعث افزایش سرعت بهبودی شما هم می‌شود.

 

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *