تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی آیا کار عاقلانه‌ای است؟

«کورتون» دسته‌ای از استروئیدها به شمار می‌رود که وقتی به بینی تزریق می‌شود کاهش تورم و التهاب را به دنبال دارد. برخی از افراد با تشخیص پزشک بعد از عمل بینی باید این تزریق را انجام دهند تا زودتر از دست تورم‌های سمج و اسکارها خلاص شده و شکل نهایی بینی خود را ببینند. در این مقاله با هم نگاهی عمیق‌تر به ماجرای تزریق کورتون به بینی خواهیم داشت و با زمان مناسب برای تزریق، عوارض و مراقبت‌هایی که باید بعد از این کار انجام دهید بیشتر آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

دلیل تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

پس از جراحی بینی با توجه به نوع پوست و میزان تغییراتی که پزشک روی ساختار بینی ایجاد کرده است، بینی دچار تورم و التهاب می‌شود. بخش قابل توجهی از این تورم بعد از گذشت دو هفته از عمل فروکش می‌کند و تا شش ماه بعدی به اندازه 90 درصد کاهش می‌یابد.

اما نوع دیگری از این تورم وجود دارد که به این راحتی‌ها از بین نمی‌رود و شاید تا سال‌ها در بینی باقی بماند. گاهی این تورم می‌تواند روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد و فرد را نسبت به عملی که انجام داده دلسرد کند. در این وضعیت، پزشک، تزریق آمپول کورتون برای بینی را تجویز می‌کند تا این ورم‌ها با کمک علم پزشکی، دست از سر بینی شما بردارند.

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

بحث و نظرهای متفاوتی در مورد زمان تزریق کورتون بعد از جراحی بینی در میان پزشکان و متخصصان زیبایی وجود دارد. گروهی از متخصصان زیبایی بر این باور هستند که بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی در طول دوره نقاهت پس از عمل است. چون بدن در این زمان با قدرت به ترمیم زخم‌های خود مشغول شده و احتمال ایجاد اسکار در محل برش‌های بینی افزایش پیدا می‌کند. این گروه از پزشکان با تزریق زودهنگام کورتون به دنبال جلوگیری از تشکیل اسکارها هستند.

دسته دیگری از پزشکان، نظری کاملا متفاوت دارند. آنها بر این باور هستند که باید به بدن زمان بدهیم تا خودش را با شرایط جدید وفق داده و ترمیم‌ها را انجام دهد. تزریق زودهنگام کورتون با مداخله کردن در روند ترمیم طبیعی بدن می‌تواند تاثیری منفی در نتیجه عمل زیبایی بگذارد و حتی باعث آسیب شود. همانطور که دیدید هیچ کدام از این نظرها قطعی نیستند. بهترین کار این است که تصمیم‌گیری را به پزشک خودتان بسپارید. چون او بهتر از هر فرد دیگری با شرایط شما، نوع پوستتان و خواسته‌هایی که دارید آشنا است.

عوارض تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی با عوارضی همراه است که باید از آنها با خبر باشید.

ایجاد درد در بقیه قسمت‌های بدن

یکی از عوارض داروی کورتون به وجود آوردن درد در بقیه قسمت‌های بدن است که معمولا تا دو روز بعد از تزریق طول می‌کشد.

به وجود آمدن تغییر در رنگ پوست

حدود یک تا چهار درصد بیماران بعد از تزریق کورتون، شاهد تغییر رنگ در محل تزریق هستند. این تغییر رنگ می‌تواند دائمی یا موقت باشد.

ایجاد فرورفتگی در بینی

کورتون می‌تواند با تاثیر روی بافت چربی باعث ایجاد فرورفتگی‌هایی در سطح پوست شود. معمولا این مشکل بعد از گذشت شش ماه به طور کامل، برطرف می‌‌گردد.

بالا رفتن قند خون

با وجود آنکه کورتون تزریق شده به بافت بینی به طور مستقیم وارد خون نمی‌شود ولی باز هم می‌تواند روی سطح گلوکز خون تاثیر بگذارد. اگر فرد دیابتی این تزریق را انجام دهد باید دست‌کم تا دو روز مراقب سطح قند خون خود باشد.

عفونی شدن محل تزریق

در برخی افراد، محل تزریق کورتون به بینی دچار عفونت می‌شود.

ایجاد اختلال در وضعیت خانم‌ها

از دیگر عوارض کورتون که به طور مشخص روی خانم‌ها تاثیر می‌گذارد ایجاد اختلال در سیکل قاعدگی، اختلال در شیردهی، گُر گرفتگی و رشد شدید موهای زائد است.

مراقبت‌های بعد از تزریق کورتون در عمل بینی

مراقبت‌های بعد از تزریق کورتون

دقت در مراقبت‌های بعد از تزریق کورتون به بینی می‌تواند بهترین نتیجه را با کمترین عوارض در اختیار شما قرار دهد. بیایید نگاهی به این موارد بیندازیم.

  • تا دو روز بعد از تزریق در بخش‌های کناری و نه به طور مستقیم از کمپرس سرد برای کمک به کاهش تورم و التهاب بینی کمک بگیرید.
  • تا چند روز از انجام فعالیت‌های سنگین، ورزش‌های سخت و بلند کردن چیزهای سنگین خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث افزایش التهاب و تورم در بینی شود.
  • بینی خود را ماساژ ندهید و از لمس بی‌دلیل ناحیه تزریق شده خودداری کنید.
  • از مصرف خودسرانه داروهای ضد التهابی بپرهیزید.
  • هر گونه تب، تورم و بالا رفتن دمای بدن به ویژه در بخش بینی را به پزشک خود اطلاع دهید.

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی توسط پزشک شما تشخیص داده می‌شود. همانطور که با هم گفتیم، دو زمان بهینه برای این کار وجود دارند. اولین زمان به تزریق کورتون در دوره نقاهت و دومی آن به انجام این تزریق بعد از گذشت سه تا چهار ماه اشاره می‌کند. پزشک با توجه به رویکرد، تجربه و شرایط شما بهترین زمان را برای انجام این تزریق در نظر می‌گیرد.

چه مدت بعد از تزریق کورتون ورم بینی می‌خوابد؟

معمولا بعد از گذشت هفت روز از تزریق کورتون به بینی، ورم‌ها فروکش کرده و شما می‌توانید شکل اصلی بینی‌تان را تماشا کنید.

کورتون معمولا به کدام قسمت از بینی تزریق می‌شود؟

کورتون معمولا به کدام قسمت از بینی تزریق می‌شود؟

معمولا پر چالش‌ترین بخش از بینی که بیشترین تورم را ایجاد می‌کند «نوک بینی» است. البته پزشک شما با توجه به شرایطتان و بررسی‌هایی که انجام می‌دهد شاید بخش‌های دیگری را هم برای این تزریق در نظر بگیرد.

دفعات تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تعداد مرتبه‌هایی که پزشک تزریق کورتون را برایتان تجویز می‌کند کاملا به شرایط شما و تجربه پزشکتان بستگی دارد. برخی از افراد نیاز دارند که چندین بار تزریق کورتون را دریافت کنند اما برخی دیگر فقط با یک بار انجام این تزریق به نتیجه نهایی می‌رسند. در این زمینه باید تشخیص، تصمیم‌گیری و حتی فاصله زمانی بین تزریق‌ها را بر عهده پزشکتان بگذارید.

آیا پس از تزریق کورتون همچنان باید از چسب بینی استفاده کرد؟

بله. یکی از ویژگی‌های مثبت استفاده از چسب بینی در کنار کمک به حفظ ساختار جدید، کاهش تورم و التهاب است. به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند که دست‌کم تا دو هفته بعد از تزریق کورتون به بینی همچنان از چسب بینی استفاده کنید.

کاندیدهای مناسب برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی، چه افرادی هستند؟

بهترین کاندیداها برای تزریق کورتون به بینی را افرادی تشکیل می‌دهند که قبلا عمل بینی انجام داده‌اند اما به دلیل‌های مختلف، هنوز با تورم بینی درگیر هستند. تزریق اصولی کورتون به این افراد می‌تواند روند فروکش کردن تورم را با سرعت بیشتری پیش ببرد.

سوالات متداول

چرا بعد از عمل بینی به تزریق کورتون نیاز داریم؟

همه افراد به انجام این تزریق بعد از عمل بینی نیاز ندارند. ولی اگر روند فروکش کردن تورم‌های ثانویه در بینی شما کُند است پزشک می‌تواند با انجام این تزریق به شما کمک کند.

آیا بلافاصله بعد از تزریق کورتون به بینی، تورم آن فروکش می‌کند؟

خیر. این ماجرا چیزی نزدیک به یک هفته زمان می‌برد.

چه ارتباطی میان سن و تزریق کورتون به بینی وجود دارد؟

ارتباط خاصی در این مورد وجود ندارد. در واقع، تمام افرادی که عمل بینی انجام داده و هنوز با تورم‌ها درگیر باشند می‌توانند با تشخیص پزشکان این تزریق را انجام دهند.

سخن پایانی

به ‌دست آوردن نتیجه رضایت‌بخش از عمل بینی، خواسته‌ای به حق است که شما بعد از تحمل کردن استرس‌ها و ورود به فرایند عمل بینی، شایسته آن هستید. تزریق کورتون به بینی می‌تواند با از بین بردن یکی از متهمان اصلی دیر رسیدن به نتیجه نهایی عمل، سرعت رسیدن شما به شادی‌تان را افزایش دهد. البته در نظر داشته باشید که این تزریق فقط در صورتی می‌تواند با کمترین عوارض و بیشترین نتیجه مثبت همراه باشد که توسط یک جراح زبردست و با تجربه انجام شود.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *