پروتز چانه

این عمل جراحی برای بیمارانی که از رشد ناکامل چانه رنج می‌برند کمک کننده است در واقع در این افراد چانه رشد کمتری از حد طبیعی داشته و به قول معروف چانه عقب است

طبق قانون اگر خطی به صورت عمود از لب پایینی به بینی وصل شود و به پایین ادامه یابد چانه می‌بایست در آقایان روی این خط و در خانم‌ها مقدار اندکی پشت این خط (حدود mm2 ) باشد. اگر چانه عقب‌ تر از موارد ذکر شده باشد تأثیر بسزایی در عدم زیبایی صورت خواهد داشت و به عنوان چانه عقب رفته تقسیم بندی می‌شود که نیازمند اقدامات درمانی زیبایی خواهد بود. در این عمل پروتزهای مخصوص که با توجه به نیاز بیمار شکل‌های متفاوتی دارند و برای اصلاح عقب ماندگی چانه کاربرد دارند به کار می‌روند و با استفاده از آنها، این عیب ظاهری اصلاح می‌شود. کارگذاری پروتز چانه نیاز به جراحی در اتاق عمل با بی‌هوشی عمومی دارد و تنها یک برش cm2-1.5 در زیر چانه ایجاد می‌شود که پس از مدتی از جراحی پروتز چانه محو شده مشخص نمی‌شود. انواع مختلفی از پروتزهای چانه وجود دارد که با توجه به میزان نقص چانه، توسط جراحی انتخاب شده بر کارگرفته می‌شود.

پروتز چانه

کارگذاری پروتز چانه نیازمند بیهوشی است و میتوان آن را از داخل دهان و یا از زیر چانه کار گذاشت که البته هر کدام از روشهای فوق مزایا و معایبی دارند در روشی که از داخل دهان پروتز گذاشته می شود برش پوستی وجود ندارد اما احتمال عفونت بیشتر است در روشی که از طریق پوست زیر چانه برش داده شده و پروتز کارگذاشته می شود شانس عفونت خیلی کمتر است البته انتخاب روش کارگذاری به نظر جراح بستگی دارد. دکتر قارونی روش خارجی کارگذاری پروتز را به روش داخل دهان ترجیح داد ه و از این روش استفاده می نماید.

بیمار پس از جراحی کارگذاری پروتز چانه درد زیادی نخواهد داشت و نیاز به مراقبت خاصی هم وجود ندارد . تا چند روز پس از جراحی باید بیمار آنتی بیوتیک های تجویزی را مصرف نماید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن بیش از حد دارد بپرهیزد. بخیه ها از نوع غیر جذبی بوده و پس از یک هفته تا ده روز کشیده میشوند. می‌توان عمل جراحی زیبایی بینی و کارگذاری پروتز چانه را به صورت همزمان انجام داد و در واقع با یکبار بی‌هوش شدن هر 2 کار را انجام داد.بهتر است از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحی بیمار از مصرف سیگار اجتناب نماید زیرا مصرف سیگار باعث اختلال در روند ترمیم محل جراحی می شود.