سن انجام عمل جراحی زیبایی بینی در افراد مختلف متفاوت میباشد:

  •  در دختران پس از 16 و در پسران پس از 18 سالگی می‌توان اقدام به عمل جراحی بینی نمود.
  • در سن‌های بالاتر می‌توان در هر سنی جراحی را انجام داد ولی به هر حال نتایج جراحی در افرادی که پوست جوان و شاداب دارند تا حدودی از افراد میانسال بهتر خواهد بود.

سن مناسب جراحی بینی در سنی کمتر از سنین ذکر شده یعنی دختر زیر16 سال و پسر زیر 18 سال میتواند باعث ایجاد نقص در رشد و بلوغ صورت و بینی شود. در واقع بینی مرکز رشد صورت است و دستور رشد کل صورت در زمان بلوغ توسط صفحات رشد استخوانی که در بینی قرار دارند داده میشود. پس عمل جراحی زیبایی بینی و یا سن انجام عمل جراحی زیبایی بینی قبل از بلوغ میتواند سبب ایجاد نقایصی در رشد صورت و بینی شود . جهت اثبات این موضوع تحقیقات زیادی انجام شده است در یکی از این تحقیقات که روی خرگوشها در سال 2010 در امریکا انجام شده است تعدادی بچه خرگوش را که تازه متولد شده بودند جراحی کرده و مراکز رشد بینی انها را تخریب کردند سپس با بزرگ شدن بچه خرگوشها و به بلوغ رسیدن آنها متوجه شدند که نه تنها بینی آنها رشد نکرده است بلکه رشد ما بقی صورت هم با اختلال مواجه شده و رشد کاملی ندارد. پس این فرضیه به اثبات رسید که صفحات رشد استخوانی بینی نقطه شروع رشد خود بینی و بقیه صورت در دوران بلوغ هستند و حتی المقدور نباید قبل از دوران بلوغ آسیب ببینند و سن عمل بینی بعد از دوران بلوغ است.

سن انجام عمل جراحی زیبایی بینی

در موارد بسیار خاص و نادر ممکن است کودکان دچار انحراف بینی شدید باشند که علت آن می تواند مادرزادی و یا در اثر ضربه به بینی باشد . در این کودکان تنفس از بینی مختل شده علایمی مثل تنفس دهانی وخشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب و همین طور خرو پف شبانه ایجاد میشود.

در این مورد خاص فقط و فقط جراحی انحراف بینی که در اصطلاح علمی به آن سپتوپلاستی می گویند و نه عمل زیبایی آن هم به صورت کاملا محدود انجام میشود . و هدف از جراحی فقط اصلاح انحراف بینی از داخل بینی بدون ایجاد تغییرات ظاهری در بینی کودک است . با این عمل جراحی و تصحیح انحراف بینی تنفس کودک تا حدودی بهتر میشود و انجام عمل اصلی یعنی تصحیح کامل انحراف بینی و سن جراحی بینی به سنین بالاتر یعنی دختران بالای 15 تا 16 سالگی و پسران بالای 18 سالگی موکول میشود.

دکتر قارونیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر قارونی

دکتر علی قارونی متخصص گوش وحلق وبینی و جراحی پلاستیک صورت میباشند.ایشان مدرک تخصص خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده اند.ودر حال حاضربیشترین تمرکز خود را معطوف به انجام جراحی های زیبایی بینی وصورت نموده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *